Jakucionyte.lt

Home B. Jakučionytės knygos 54. Manoji knygos leidimo patirtis. Siūsim briedžius ir zuikius Vilniuje

54. Manoji knygos leidimo patirtis. Siūsim briedžius ir zuikius Vilniuje

5
54. Manoji knygos leidimo patirtis. Siūsim briedžius ir zuikius Vilniuje

Šiandien priėmiau galutinį sprendimą, kad vasario mėnesį vyksiančioje „Knygų mugėje“ manęs nebus. Ir manau, kad pribrendau papasakoti savo patirtį apie knygos leidybą, kuri galbūt bus naudinga tiems, kurie svajoja išleisti savo knygą.
Taigi, savosios „Moteris iš raudonos Audi“ dar buvau neįpusėjus, kai pradėjau rinkti informaciją apie knygų leidimą. Taip buvo beveik prieš pusantrų metų. Pirmiausia klausiau tų, kurie tai yra jau padarę. Daug tokių nepažįstu, bet turiu gerą draugę, kuri yra išleidusi savo knygą, todėl pirmiausia ištardžiau ją. Tas pokalbis buvo naudingas ir davė man daug peno apmąstymams, pasidarė šiek tiek aiškiau. Iš savo draugės sužinojau, kad pirmiausia man reikia apsispręsti, kuriuo keliu eiti, t.y. leisti pačiai ar atiduoti tai daryti vienai iš Lietuvos leidyklų. Skirtumas čia didžiulis.

„Viskas priklauso nuo to, koks yra tavo tikslas. Jeigu nori būti žinoma ir, kad plakatais su tavo nuotrauka būtų nukabinėtas visas Vilnius, tada eik į leidyklą. Kaip nežinoma rašytoja gausi kelis tūkstančius litų, daugiausia tris (kiek žinau, dabar ta viršutinė riba nežinomam rašytojui šiek tiek didesnė) ir labai daug moralinio pasitenkinimo, nes tave kvies, kalbins, apie tave rašys – leidykla norės tą knygą parduoti ir padarys viską, kad tai atsitiktų kuo greičiau. Tau duos dešimt knygų dovanų, kitas turėsi pirkti kaip ir visi knygyne. Ir greičiausiai neteksi visų autorinių teisių į ją, leidykla galės jų spausdinti kiek panorėjusi, o tu negausi nieko. Ir jeigu knyga tikrai bus gera, jos tiražą kartos ne vieną kartą, ir leidykla užsidirbs ne vieną tūkstantį litų, o tu būsi gavusi savo du ar tris. Yra ir kitas kelias – leidi pati už savo ar skolintus pinigus, nesvarbu. Tai reiškia, kad pati būsi atsakinga už knygos viešinimą, pardavimus, bet per ilgesnį laiką, jeigu knyga gera, yra tikimybė užsidirbti ganėtinai daugiau nei trys tūkstančiai litų.“ – taip man pasakojo draugė.

Na, man čia galvoti ilgai nereikėjo, nes tuomet neturėjau tikslo būti žinoma, todėl net galvoti nereikėjo, kad aš eisiu antruoju keliu. Tokiu pat, kaip nuėjo ir mano draugė. „Vėliau, kai parašysi, tau reikės redaktorės, korektoriaus, maketuotojo ir dailininko arba knygos grafiko. Ar su iliustracijom darysi? Labai gražu knygos su iliustracijomis. Kai jau visus šitus turėsi, tada reikės spaustuvės ir kai jau išleis, turėsi susirasti knygos platintoją arba pati sugalvoti kaip ir kur ją platinsi…“

Brrr. Paskutinių žodžių tai tikrai negirdėjau, nes jau nuo to, ką man reikės tik pačioje pradžioje padaryti, baisokoka pasidarė. Dar ji man ir kainas pasakė: redagavimas ir koregavimas 3 – 5 tūkstančiai, dizainas, viršelis – nuo dviejų iki keturių, spausdinimas priklauso nuo dizaino ir tiražo, bet skaičiuot apie 8 – 10 litų. Galima visada ieškoti ir rasti pigiau, neprofesionalą, bet kadangi pati esu neprofesionalas, tai man rekomendavo visus kitus samdyti tik profesionalus. Žodžiu, apie dvidešimt tūkstančių litų atliekamų jeigu turiu, galiu investuoti ir pradėti žaisti nežaistą žaidimą.

„Jeigu parduosi apie 1000 vnt knygų, tai investicija atsipirks. Bet tūkstantį parduoti nėra paprasta.“ – dalinosi patirtimi ir patarimais mano bičiulė.

Nežinau, kiek jums įdomūs skaičiai, bet jų buvo daug. Po to pokalbio man buvo aišku viena, kad tikrai leisiu knygą pati, o kur gauti tiek pinigų galvosiu tada, kai rašymas eis į pabaigą. Tik paleidau „burtus“, kad Visata atsiųstų pinigų knygai išleisti arba ką nors su pinigais.
Tada dar sužinojau ir apie terminus, kad redaguos knygą apie mėnesį, kad koreguos porą savaičių, kad maketuos dar porą savaičių. Dar spaudos darbai užims apie porą savaičių. Žodžiu, nuo tos dienos, kai knygą pabaigsiu ir padėsiu paskutinį tašką, dienos šviesą ji išvys po poros mėnesių. O jeigu noriu išleisti prieš Knygų mugę, tai spaustuvės visos būna užimtos, gauni stovėti eilėje ir tai užtruka apie mėnesį ilgiau.

Na, manęs joks laikas neribojo, todėl nusprendžiau knygą išleisti tada, kai jau visi bus atsipalaidavę po Knygų mugės. Kaip man sekėsi visi tie išvardinti darbai, smulkiau papasakosiu savo antroje knygoje, bet čia noriu pasidalinti keliais dalykais, galbūt pačiais didžiausiais „ablomais“ .

Patyrę knygų leidėjai žino, kad metuose yra laikai, kai knygas perka ir kada ne. O aš nežinojau, kad vasara yra pats blogiausias knygų pirkimo laikas. Naujai išleista knyga labiausiai yra perkama tris pirmus mėnesius. Štai pirmas mano „ablomas“. Išleidau gegužės paskutinėm dienom, prasidėjo trys vasaros mėnesiai, kurie būtų geriausi mano knygai, bet yra patys blogiausi iš viso knygų pirkimui. Bet šitą aš sužinojau tada, kai jau buvo praėję tie trys mėnesiai.

Kas per žvėris yra knygos platintojas aiškinausi su dar viena mergina, taip pat savarankiškai išleidusia knygą. Tai dar viena grandis verslo knygų leidyboje ir prekyboje. Kartais tai daro pati leidykla, bet yra tokių įmonių, kurios susirenka pavienius rašytojus ir atlieka jų knygų išvežiojimo po knygynus funkciją. Žinoma, už tam tikrą procentą. Su kažkuo iš platintojų bendravau, bet man tai buvo toks tamsus miškas ir nesuprantami skaičiukai, kad tiesiog nuplaukiau pasroviui, ten kur aplinkybės nunešė – antrasis mano knygos pristatymas vyko viename iš prekybos centrų Vilniuje. Žinojau tos įstaigos taisykles – per pristatymą mano knyga galės prekiauti tik tame centre esantis knygynas. Taip mano knyga atsidūrė didžiausios Lietuvoje knygų leidybos įmonės tinkluose. Jie atlieka ir platintojo funkciją, todėl „Moteris iš raudonos audi“ yra daugelyje knygynų ir net kai kuriuose prekybos centruose.

Ir tai yra antrasis mano „ablomas“. Natūralu, kad mano ir platintojo santykiai yra panašūs į banginio ir mailiaus. Aš maža, smulki žuvelė su savo knygele, o jie, tūkstančius knygų leidžianti ir parduodanti, stambi įmonė. Manau, kad partneriški santykiai, kai abi pusės žaidžia žaidimą „Išlošti – Išlošti“ yra tiesiog negalimi, nes banginiui nerūpi tai, kad jis už kiekvieną parduotą knygą uždirba daugiau nei žuvelė – jis tokio kąsnelio net neįžiūri. Vėl gi, nesileisiu į detales, nes dabar jau nieko nebepakeisi ir su niekuo nenoriu gadinti santykių, bet tokiuose nelygiavertiškuose santykiuose atsitinka taip, kad mano lėktuvo bilietas į Knygų mugę jau nupirktas, o partneris man sako: „Ne, Knygų mugėje mes dalyvaujame tik su savo išleistomis knygomis ir tik su savo autoriais.“
Na, būčiau žinojus, tai būčiau seniai sugalvojus kitą būdą, bet dabar jau viskas per vėlu. Nebent nusipirkti plotą ir pačiai stovėti ten su viena knyga. Logikos ir finansinės naudos mažoka. Todėl buvau puolusi į desperatiškas kompanjono paieškas: gal kas nori su manim kooperuotis stende, o gal kas nors priimtų mano knygą, o aš suorganizuočiau viešinimą, susitikimą ir t.t.? Norinčių nesuradau, todėl eisiu kitu keliu. Jeigu visi eis į Knygų mugę – aš esiu į priešingą pusę. Juk nuolat taip darau, tai kodėl šitas kartas turi būti kitoks? Iš viso, Birute, ko čia užsimanei šlietis prie rašytojų su savo knygele? Čia šiek tiek juokauju – norėčiau dalyvauti Knygų mugėje, tačiau žinojimas, kad man nereikės ten trintis tarp tūkstančių kitų, tikrai kelia nuotaiką ir palengvina gyvenimą.

Taigi, mielieji, čia buvo didelė įžanga į tai, ką norėjau šiandien pasakyti. Kad taip jau nutiko, tai reikia naujo plano, ar ne? Ir aišku, kad aš jį turiu! Jeigu jau būsiu Lietuvoje, tai kodėl nesuorganizavus kokių nors dirbtuvių? Juolab, kad prieš kelias dienas bičiulė manęs ir klausia: „O galima tą briedį išmokti siūti pačiai?“ Taip, galima. Ir briedį, ir zuikį, ir dramblį!

Todėl skelbiu dvejas rankdarbių – briedžių, zuikių ir dramblių siuvimo dirbtuves!

Dirbtuvių laikai:
I – osios dirbtuvės Vasario 20 d., penktadienį, 18.00 val.
II – osios dirbtuvės Vasario 21 d., šeštadienį, 14.00 val.

Dirbtuvių vieta:

„Vero Cafe“ PLC „Panorama“, II aukšte

Rezervacija, apmokėjimas, kaina

Dirbtuvės truks apie 2 valandas. Jų metu pasisiūsite vieną arba du žvėrelius – priklausomai nuo jūsų gebėjimų ir greičio.
Visas reikalingas priemones parūpinsiu – parskraidinsiu iš Londono taškuotas sagytes ir juosteles, širdeles ir visus kitus gėrius. Jums tereikia atsinešti gerą nuotaiką ir pinigų kavai, arbatai.
Galiu priimti ir apšokinėti ne daugiau, kaip 20 moterų vienu metu, taip pat turiu iš anksto paruošti reikiamą kiekį priemonių, todėl būtina išankstinė rezervacija.
Norinčios dalyvauti dirbtuvėse, rašykite el. laišką ekodaiktai@gmail.com (arba užpildykite formą žemiau), nurodykite vardą, pavardę ir telefoną (prikabinkite mokėjimo kopiją iš banko).

Vieta dirbtuvėse jums bus rezervuota tada, kai padarysite išankstinį, 12 euro mokėjimą į VšĮ “Draugiški šeimai” banko sąskaitą AB Swedbankas, sąsk. Nr. LT077300010114213065, Įm.kodas 302307136, už dirbtuves.
Jeigu į dirbtuves neatvyksite, pinigai nebus grąžinami.

[contact-form-7 id=”956″ title=”Registracija į dirbtuves”]

Visos, kurios nenori siūti briedžių, bet nori mane pamatyti ir gauti autografą arba nusipirkti knygą, mane rasite Panoramoje valandą prieš ir po dirbtuvių.

Na, o Vasario 23 d. dar lėksiu į susitikimą Druskininkuose. Vietą ir laiką kol kas derinam – pranešiu vėliau.

Štai toks mano planas vietoj Knygų mugės. Kas su manim?

baneris-250x350-px-new

Facebook Comments Box

5 COMMENTS

  1. Birute, o Kaune neplanuojate dirbtuvių? Ir kokia yra galutinė kaina dirbtuvių? Supratau kad avabsas 12 EUR. p.s. prisiduodu aš knygą pirkau

    • Tai cia visa kaina ir yra 12 euro. Pažiūrėjau, kad LT visos rankdarbių dirbtuvės kainuoja apie 15 – 20 euro, plius dar priemonės, tai aš darau už 12 euro ir viskas. Juk susitikimas svarbiausia.

  2. Labai idomiai suskaiciau apie knygu leidyba. O kokiu tirazu isleista yra jusiske knyga? Tiek daug niuansu reikia zinoti. Labai nuliudino, kad jei atiduodi knyga leidyklai, uzdirbi nedaug, ir paskui jie vel is taves pelnosi, jei leidzia dar. O tu negauni nieko 🙂 Ar taip gali but. Gal vistik buna visokiu tu sutarciu su leidyklom.

    • Taip, Aurelija, visokių sutarčių yra, bet jeigu leidžia nežinomas autorius kaip aš, ne kokia žvaigždė, nusipelnius veikėja, ar žurnalistė, tai tas atlygis toks ir yra. Ypač pirmai knygai. Gal vėliau, jau antrą, trečią leidžiant, mokami procentai, o jeigu esi žinomas ir garsus, tai yra visai kitos sąlygos. Mano patirtis eilinės, paprastos moters. Mano knygos pirmasis tiražas 2000 vnt. Dabar jau išeistas ir antrasis toks pat.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Užsiprenumeruoti naujienlaiškį

You have successfully subscribed to the newsletter

There was an error while trying to send your request. Please try again.

Jakucionyte.lt naudos jūsų pateiktą informaciją siunčiant naujienlaiškius ir su trečiaisiais asmenimis informacija nesidalins.