Buriu didžiausią savo burtą – Gervių lizdą! Ieškau talkos ir paramos!

0
6152

Dažnai manęs klausia, kaip aš tiek daug padarau arba kaip man kyla viena ar kita idėja, kuri puikiai realizuojasi kokiu nors socialiniu projektu ar nauja veikla. Anksčiau ir aš negalėjau suprasti kaip čia tas “Kamštelių vajus” toks pasidarė arba “Ežiukų Dryžiukų klubas”, arba Ekodaiktų festivalis…  dvi mano knygos “pasirašė” ir “išsileido”. Ir jeigu prieš dešimtmetį dariau tai tarsi apgraibomis, lyg akla ar tamsoje, tai dabar tikrai žinau “KAIP”. Visi žinome tą iki skausmo nuvalkiotą pasakymą “Mintys materializuojasi”. Čia ir visa paslaptis. Prieš žengiant bet kokį žingsnį, net prieš pajudinant mažąjį pirštelį, aš šimtą kartų apgalvoju daugybę galimų ir įmanomų variantų, būdų, galimybių ir tarsi kokia gyvatė tyliai ir nejudėdama, tykau savo grobio ir tada jau kaip kertu tiesiai į taikynį!

Su kiekvienais metais darau vis mažiau nereikalingų judesių, bet vis daugiau ir daugiau „dirbu galva“, t.y. planuoju, matuoju, kerpu, braižau, dėlioju. Kai gavoje jau būna toli pažengęs planas, tuomet jį perkeliu ant popieriaus: aprašau arba piešiu, braižau.Tuomet pradedu apie savo idėją pasakoti kitiems (per daug metų patvirtintiems „žmonėms – filtrams“) ir tik praėjus daug įvairių etapų, sulaukusi pritarimo, idėja gali būti pradėta įgyvendinti.  Kiekvienas mano veiksmas dažniausiai yra apgalvotas ir pamatuotas, išmyluotas, išnešiotas ir tarsi Visatos palaimintas. Labai dažnai kilusi galvoje idėja net nebesivysto, nugęsta, keičiasi, atvėsta.  

Kiekvieną kartą, kai jau vyksta veiksmas aš jį stebiu kaip anksčiau pastatytą filmą, nes jis jau seniai susuktas mano galvoje. Taip sėjom 10000 gilių į tūkstantį vazonų. Kaip čia taip viskas nutiko? Paprastai – aš pusę metų apie tai galvojau ir susukau filmą galvoje. Taip nutiko ir su keturiom vaikų stovyklų pamainom praeitą vasarą. Kaip? Pirmiausia galvoje, mintyse beveik metus būriau būriau būriau. Tiek daug galvojau, kad naktimis nemiegojau… Kartais, kai aš pasakoju žmonėms kaip čia viskas bus, manęs klausia: „Iš kur tu žinai? Tu čia fantazuoji ar tikrai čia taip bus?“

Taigi, šiuo metu buriu turbūt patį didžiausią savo burtą „Gervių lizdą“ – vaikų ir jaunimo renginių ir edukacijų erdvę Gervinių kaime, Trakų rajone. Tokią nuolatinę vaikų veiklų: stovyklų, edukacinių renginių, rankdarbių dirbtuvių (stalių, molio, upcycling, ąžuolų auginimo) su 50 vasarinių miegamų vietų, statinių renovacija, valymo įrenginių, virtuvės ir valgyklos statybomis ir dar daug kuo. „Buriu“ taip, kad naktimis nemiegu: mintyse braižau, skaičiuoju, ieškau statybininkų, rėmėjų, „klenčinu“ nuolaidos valymo įrenginiams. Kai jau visai tos mintys išveja bet kokį norą miegoti ir pavargsu nuo vartymosi lovoje vis tiek bandydama užmigti, tuomet jungiuosi googlą ir ieškau ieškau ieškau…. tentų, palapinių, gultų, dviaukščių lovų, čiužinių, laukinių, molio drėptų namelių… tūkstančiai vaizdų, milžiniškas informacijos srautas ir iš visko dėliojasi tas vienas vienintelis, išsikirtinis ir nepakartojamas  filmas, kuris vadinasi „Gervių lizdas“. Darau visokių darbų ir daiktų sąrašus  (rasite žemiau) ir skaičiuoju sąmatas, renku nuotraukas, kurios nors kiek atspindi tai, kaip atrodys „Gervių lizdas“. FB paskyroje Jakucionyte.lt  yra nuotraukų albumas Idėjos Gervių lizdui: https://www.facebook.com/media/set/?set=a.2479827085424378&type=1&l=eb2c4d020e

Kodėl man užkepė tas „Gervių lizdas“? Pirmiausia, tai manau, kad tokių erdvių labai maža Lietuvoje. O gal net nei vienos nėra. Tokia nuolatinė vaikų stovykloms skirta vieta, su daug jaukių kampelių, dirbtuvių, vieta, kurioje gali realizuoti savo beprotiškas idėjas: restoruoti baldą, pasigaminti instrumentą, net namelį susiręsti iš karklų, molio ir šiaudų ar picų krosnį nusilipdyti ir joje kepti picas. Šią vasarą stovyklose dalyvaus vienas vaikinas, kurio svajonė – namelis medyje. Jis  planuoja būti vadovu, surinks norinčių statyti komandą, aš parūpinsiu medieną ir tikrai tikrai tas namelis liepose atsiras!

Tokių svajonių turiu daug ir jeigu ne didžiulis kitų žmonių palaikymas aš niekur net iš vietos, t.y. lovos, neišjudėčiau su savo idėjomis. Daug kas žino, kad paskutinius šešis metus, tiek, kiek gyvenam UK, visos mano idėjos gimė lovoje: rašau, planuoju, administruoju online projektus, beveik visus darbus dirbu lovoje. Po gilių sėjimo vienas bičiulis manęs paklausė: “O tai kaip tu tų gilių tiek surinkai? Ar buvai su vaikais parvažiavus į Lietuvą?” Ne, aš net iš lovos neišlipau, tik suvadovavau, paprašiau, kaimo vaikams euriukus kelis sumokėjau ir visi penki maišai buvo surikti.

Aišku, kai jau reikia, tai išlipu ir iš tos lovos – akmenis rinkti, sienelę betonuoti, pamatus lieti, stovyklai vadovauti, su gongais pagroti – šitie darbai lovoje nepasidaro. Todėl mano rankelės drėbs sienas “Gervių lizde” esančiai žeminei ir tampys akmenis į Gaia kalnelį – nuo balandžio prasidės talkos ir aš labai daug laiko praleisiu Gerviniuose. Artimiausiu metu sukursiu renginius – talkas, į kurias galės atvykti visi norintys ir galintys savo rankeles pridėti prie Gervių lizdo kūrimo. Talkų renginius rasite FB paskyroje Jakucionyte.lt

Tačiau puikiai visi žinom, kad jokie burtai neveiktų, nieks nepasidarytų jeigu nebūtų pinigų. Dėl tų tai daugiausia ir parinuosi, nes daug dalykų galiu gauti, sukalti, nupiešti, tačiau už kažką reikia pirkti dažus, vinis ir lentas, valymo įrengimus, kriaukles ir vamzdžius. Suskaičiavau preliminarią sąmatą. Ji apie 30 000 eurų. Išsigandau ir dar labiau pradėjau nemiegoti. Žinau, kad jeigu skirta, kad tas Gervių lizdas būtų, atsiras tie pinigai. Esu daug kartų gavusi paramą, daug žmonių manimi tiki ir palaiko, bet tokios sumos didelės dar niekada „nebūriau“.

Ir žinot ką? Tą akimirką, kai jau atrodo, kad pražilsiu pati nuo savo užmojų, gaunu žinutę: „Labas drauge, labai jau kažkokia fantastiškai puiki savaitė, visom prasmėm. Tuo geru norim pasidalinti su tavim, nes iš 1 moki padaryti 10. Gal gali atsiųsti rekvizitus, norim pervesti paramą į ” Gervių lizdą”.

Ir tokios žinutės, tokie skambučiai yra mano variklis, milžiniška varomoji jėga. Aš žiūriu į tokią žinutę kaip apdujus kokį pusvalandį, tada man susigeneruoja kaip kokia turboraganosšluotaatominisvariklismotorasraketa ir aš šaunu pirmyn: PLANUOTI! SKAIČIUOTI! BRAIŽYTI! Lekiu kaip atominė visų darbų daryti. O jūs paskui klausiat kaip aš tiek padarau? Va taip va ir padarau!

Puikiai žinau, kad daug kas norėtų prisidėti, bet ne visi gali prisidėti pinigais, todėl žemiau ir sudėjau sąrašus reikalingų daiktų. Juk būna taip, kad užsimini draugei, kad visko man čia reikia, o ji manęs ir klausia: „Turiu tokį naują, gerą, medinį langą 2×280. Gal tau reikia?” O taip, tikrai man reikia! Tas langas jau seniai iš Užupio nuvežtas į Gervinius, nors aš jo nemačiau. Žinau tik, kad labai sunkus buvo, tai man teko talkos ieškoti: pakrauti, nuvežti, iškrauti. Keturi vyrai vos pakėlė. Nu ir ką jūs manot? Aš, Birutė Jakučionytė, nusiėmiau savo karūną ir po šešių metų po skyrybų paprašiau savo buvusio vyro, kad jis padėtų tą langą įkelt! Man net karšta darėsi vien nuo tokios minties, bet ko dėl bendro reikalo, t.y. Gervių lizdo, nepadarysi? Juk lango vertė 1600 eurų, reik imt jeigu atiduoda. Vaikų tėvas pats padėt dėl nugaros negalėjo, bet nusiuntė savo bedradarbį į talką. Na ir užsidirbo visi po šimtą karmos taškų: ir jis, ir jo bendradarbis, ir ta draugė, už tai, kad langą atidavė.

Nori šimto karmos taškų ir tu? Apsidairyk aplink. Gal tavo namuose, darbe, sandėliukyje, rūsyje yra kas nors labai mums tinkančio ir reikalingo, ką mes galėsim puikiai panaudoti „Gervių lizde?“ Padariau ilgiausią sąrašą, kurį rasi žemiau.

Štai šiais matomais numatomų darbų planas „Gervių lizde“:

 1. Valymo įrenginių pirkimas ir įrengimas
 2. Namelio “Amatų kamara” įrengimas: dušas, tualetas, virtuvė maisto gamybai, atitinkanti VMVT reikalavimus
 3. Lauko valgyklos (5x8m) – salės statymas: mediena, stogo danga, sienų tentai, indų plovimo vieta
 4. Namelio „Žeminė – gervių lizdas“ įrengimas: sienos, langai, lauko durys, grindys, 6 gyv.vietos
 5. Namelio “Ąžuolų” įrengimas: sienos, lauko durys, 8 gyv.vietos
 6. Namelio “Ežiukų namas” statyba (4×6): pamatas, karkasas, sienos, lauko durys, langai, stogo danga, terasa 10 gyv.vietų
 7. Namelio „Liepų“ medyje įrengimas: mediena, trosai, stogo danga
 8. Žaidimų kambario įrengimas: mediena, stogo danga, grindys, langai, lauko durys
 9. Vandens ir kanalizacijos sujungimas iš trijų namų į vienus valymo įrenginius.

Visam tam reikės apie 30 000 eurų paramos ARBA pačių įvairiausių daiktų, kurių taip pat jau visą sąrašėlį padariau:

 1. Klozetai 3 vnt, Kriauklės 3 vnt nedidelės, rankoms plauti ir 2 vnt cinkuotos metalo virtuvei, Dušo kabinos 4 vnt, Kranai kriauklėms 5 vnt, Vandens šildytuvai 2 vnt
 2. Vamzdžiai kanalizacijai apie 250 m. , Vamzdžiai vandeniui apie 250 m.
 3. Dviejų pjovimų mediena: brusai, lentos – apie 10 m3, Terasos ar grindų lentų 150 m2, Dailylenčių ar kt sienų dangos 400 m2
 4. Lauko durų 5 vnt, Vidaus durų 4 vnt, Langų 7 – 8 vnt
 5. Žvyro 2 sunkvežimiai, Cemento 20 vnt maišai, Molio
 6. Plytelių sienoms 20 m2
 7. Stalių komanda
 8. Santechnikas

Panaudoti daiktai, kurie gali mums praversti:

 1. Mediniai Langai
 2. Durys lauko ir vidaus
 3. Dviejų aukštų lovos arba viengulės medinės
 4. Stalai valgymui ir dirbtuvėms (tinka stalai-knygos)
 5. Kėdės, Suolai: mediniai vidaus ir lauko
 6. Veidrodžiai, Rūbų kabyklos
 7. Indai ir stalo įrankiai: lėkštės, dubenėliai, puodeliai, šaukštai, šakutės, šaukšteliai
 8. Gyvūnų kailiai ir ragai, Kilimai ir takai, kiliminė danga.
 9. Dirbtinės gėlės, Lego kaladėlės
 10. Įvairūs baldai, kuriuos galima atnaujinti: spintelės, patalynės dėžės, stalčiai, knygų lentynos
 11. Porolonas arba poroloniniai čiužiniai
 12. Europadėklai, Tentai
 13. Linininė, medvilninė ar kitokia medžiaga užuolaidoms, sienų, pertvarų drapiruotėms
 14. Kreivi rąstai, medžių kelmai, kreivos šakos.
 15. Stikliniai buteliai

P.S. Oficialiai primenu, kad “Gervių lizdas“ yra dalis socialinės iniciatyvos„ EKODAIKTAI.LT“, kurią organizuoja ne pelno siekianti organizacija VšĮ „Draugiški šeimai“. Iniciatyvos tikslas – šviesti visuomenę, skatinti gyventi ir leisti laisvalaikį sveikai, naudoti ekologiškas priemones, tausoti aplinką ir energijos šaltinius, skleisti žinią apie tokių paslaugų naudą.  Šios iniciatyvos veiklos kryptys yra pažintinio ir eko turizmo skatinimas, sveikos gyvensenos, ugdomųjų/patyriminių renginių, stovyklų vaikams, seminarų organizavimas, ekologiškų priemonių bei žaislų naudojimas, sveiko maisto vartojimas, kūrybingumo ir inovacijų skatinimas versle. Plačiau galite paskaityti www.ekodaiktai.lt.

„Gervių lizdas“ – vaikų ir jaunimo renginių ir edukacijų erdvė Trakų rajone, Gervinių kaime. Tai  nuolatinė veiklų: stovyklų, edukacinių renginių, rankdarbių ir kitų dirbtuvių: stalių, molio, upcycling, ąžuolų auginimo ir kt. su 50 vasarinių miegamų vietų įdomiuose statiniuose, vieta.

2012 šioje sodyboje vyko Ekodaiktų festivalis, pritraukęs apie 2000 dalyvių.

2012, 2013 vyko Draugų Gongų naktis

2012 buvo pastatyta Amatų kamara.

2018 sukurta ąžuolų jaunuolynas ir pasėta 10000 gilių ir pradėta kurti vaikų stovyklų erdvė.

2019 numatyti šie renginiai:  

 1. Balandžio 26 – 28 I- oji talka, teritorijos tvarkymas po valymo renginių ir vamzdžių įkasimo, Amatų kamaros tvarkymas, žeminės sienų drėbimas molio ir šiaudų mase ir paruošimas vasaros sezono renginiams. Gaia kalnelio kūrimas. Gaia kalnelio šventinimas.
 2. Balandžio 30 d. renginys moterims Valpurgijos naktis.
 3. Gegužės 3 – 5 II – oji talka „Gervių lizde“Stovyklavietei atiduotų baldų restoravimas ir dažymas.
 4. Birželio 7 – 9 d. Stovyklos vadovų mokymai.
 5. Birželio 8 d. Draugų Gongų naktis.

Penkios Gervinių vaikų stovyklų pamainos:

 1. Birželio 23 – 29 d. Mergaičių pamaina.
 2. Liepos 7 – 13 d.Teatro pamaina.
 3. Liepos 21 – 27 d. Žiedų/Amatų pamaina.
 4. Rugpjūčio 4 – 10 d. Draugų pamaina.
 5. Rugpjūčio 18 – 24 d. Ąžuolų pamaina.
 6. Rugsėjo – spalio mėn. edukacinė programa mokykloms „Nuo gilės iki ąžuolo“
 7. Spalio 25 – 27 sezono “Gervių lizde” uždarymas. Ąžuolo lapų meditacija, gongų maudynės, Moterų ratas.

Taigi, jeigu perskaitei iki galo ir tau rezonuoja “Gervių lizdo” idėja, galima padaryti vieną iš šių dalykų:

 1. Atvažiuoti savanoriauti į Gervinius. Informaciją savanoriams čia

 2. Apsidairyti aplinkui gal kokių gerų, mums tinkamų, bet tavo jau nenaudojamų daiktų pamatysi.

 3. Paremti iniciatyvą, pervedant bet kokią sumą arba savo 2% pajamų į VšĮ Draugiški šeimai (įm.k. 302307136) sąskaitą LT077300010114213065. Gyvenantiems užsienyje Paypal ecoethno.london@gmail.com

  Pasidairykite po Gervių lizdui surinktų idėjų albumą

  no images were found

Facebook Comments Box

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

*

code