Jakucionyte.lt

Home Specialieji "reportažai" 76. Į „Sumanios mamos erdvės“ paskaitas ir diskusijas vyrus vilios net kareiviška koše

76. Į „Sumanios mamos erdvės“ paskaitas ir diskusijas vyrus vilios net kareiviška koše

1
76. Į „Sumanios mamos erdvės“ paskaitas ir diskusijas  vyrus vilios net kareiviška koše

Dviejų dienų konferencijoje „Sumanios mamos erdvė“, vyksiančioje parodoje „Vaikų šalis“  jau šį penktadienį bus kalbama apie vyrų ir moterų vaidmenis ir pareigas šeimoje, ieškomi atsakymai į klausimus: „Ką jaučia ir galvoja vyrai, kai žmonos verslauja?, Kodėl moterys eina verslauti? Gal joms kažko trūksta šeimoje?

Konferencijos sumanytoja ir organizatorė, keturių vaikų mama Birutė Jakučionytė sako: “Aš kalbėsiu apie vyro ir moters atsakomybės dydį šeimoje. Apie tai, kad daug moterų bandydamos padaryti šeimos gyvenimą kokybiškesniu prisiima sau per daug: gimdo vaikus, juos augina ir auklėja, prižiūri namus, daro karjeras ar kuria savo verslus, savanoriauja. Jos tarsi užima visą vietą po saule ir vyrui nepalieka, jam nereikia stengtis. Dažnai galvoju apie tai, kur tie vyrai ir ką jie veikia: vaikų susirinkimuose vien moterys, šokiuose, mokymuose, meditacijose, užsienio kalbų kursuose, net sporto klubuos ir ten – vien moterys. Verslumo skatinimo, sąmoningumo seminaruose irgi vien moterys. O kur vyrai?  Į šių metų konferenciją norime prisikviesti ir vyrų, tėčių. Pati auginu keturis sūnus. Užauginti juos atsakingais vyrais yra didelė užduotis, todėl nuolat ieškau atsakymų, ką turėčiau keisti savyje, kad šalia esantys sūnūs užaugę būtų vyriški ir gebantys rūpintis savo šeimomis.”

Mokymai vyrams

Kaip sužadinti didesnį vyro norą veikti savo ir šeimos labui? Kaip jį motyvuoti siekti daugiau ir prisiimti daugiau atsakomybės?  Juk daugelis moterų labai to tikisi ir laukia iš savo vyrų, tačiau dažnai neapsikentusios eina ir daro pačios. Vyrai lieka tarsi antrame plane, nes viską padaro moterys. Tarsi užburtas ratas.Ką daryti ir kaip iš jo išeiti? Kaip su netasakingu ir tingiu vyru užauginti vyriškus ir atsakingus berniukus?

Vienas iš konferencijos pranešėjų eruditas Tomas Girdzijauskas teigia, kad daugeliui sisteminių problemų Lietuvoje išpręstų kokybiški ir centralizuoti mokymai vyrams, specialus berniukų mokymas, nes pagal įvairius statistinius tyrimus būtent vyrai išgyvena didžiausią krizę, muša savižudybių ir alkoholizmo rekordus Lietuvoje.”  

Apie sisteminius vyrų ir berniukų mokymus T.Girdzijauskui  antrina dar vienas konferencijos pranešėjas, šeimos santykių mokovas Vaidas Arvasevičius: „Yra laikas, kada moterys berniukų globą turi perduoti vyrams. Vyrui būtina suprasti ir kas yra ryžtas, drąsa, gebėjimas pateisinti pasitikėjimą, kaip prisiimti atsakomybę ir kaip ją prisiėmus atlaikyti gyvenimo smūgius. Štai čia būtinas vyro palaikymas, nuolatinis kartojimas – viskas gerai, mes ištaisysime klaidą. Šioje vietoje nereikia moteriškos užuojautos, užtenka to gruboko vyriško supratimo. Vyras yra ne tas, kuris tinkamai bendrauja su moterimi, o tas, kuris turi tikslų ir geba ją link jų vesti.”

 Konfrencijos pranešėja edukologė Austėja Landsbergienė pristatys savo mokymo įstaigose jau vykdomą Tėvystės programą „Emocinio intelekto ugdymas šeimoje”: “Šiuo projektu siekiama į emocinio intelekto ugdymo seminarus kviesti visus be išimties šeimos narius, o ypatingą dėmesį skirti šeimų tėčiams. Toks modelis buvo pasirinktas todėl, kad tėčiai, lyginant su mamomis, ypač šeimose, auginančiose ikimokyklinio amžiaus vaikus, su savo atžalomis praleidžia santykinai mažiau laiko. Lietuvoje vis dar įprasta praktika, kad vaiko priežiūros atostogas net ir antraisiais ar trečiaisiais vaiko gyvenimo metais dažniausiai renkasi moterys, o vyrai orientuoti tik į rūpinimąsi materialine šeimos gerove. Tai sukuria terpę tėčių atitrūkimui nuo vaikų auklėjimo, kasdienių šeimos gyvenimo aktualijų ir nesudaro sąlygų tolygiai vystytis šeimos emociniam intelektui. Seminarų tikslas – formuoti tėvystės įgūdžius, plėtoti pozityvių auklėjimo metodų sklaidą šeimoje ir į šį procesą įtraukti visus šeimos narius.“

Ir dar kartą apie moterų verslumo skatinimą

Tai kaip yra iš tikrųjų – specializuotų mokymų labiau reikia vyrmas ar moterims? Moterų ar vyrų verslumo skatinimas veda į darnesnę ir labiau emocianaliai išsilavinusią šeimą? Ar pavyks konferencijos ir diskusijų dalyviams „Sumanios mamos erdvėje“ rasti atsakymus?

Vienas iš sėkmingiausių šių metų „Versli Lietuva“ vykdytų projektų – „Išmani moteris“ – skatino moterų verslumą ir veiklumą. Jo populiarumas parodė kiek daug Lietuvoje žingeidžių ir norinčių veikti moterų ir kaip joms trūksta žinių ir patirties, koks didžiulis ir neišnaudotas potencialas Lietuvai  yra moterų energija.  

„Savo pranešime „Kodėl moterims reikalingi tokie projektai, kaip „Išmani moteris“?“ papasakosiu,  kodėl būtent šis projektas susilaukė tokio didelio pasisekimo Lietuvoje ir kuo virto projekte dalyvavusių moterų svajonės bei idėjos. Taip pat kalbėsiu apie vyrų ir moterų rolių pasikeitimą šeimoje per paskutinius 50 metų, šeimos vystymosi etapus ir kalbėsiu apie ateities profesijas. – sako Tomas Martūnas, verslininkas, elektroninio verslo profesionalas ir keturių vaikų tėtis.

Dar viena konferencijos pranešėja, daugiavaikė mama Jurgita Pociene sako: “Apie moters-motinos ir  vyro-tėvo, vaidmenis šeimoje jau labai senai noriu pakalbeti. Labai daug prieštaringų minčių ir nuomonių yra apie moters savirealizaciją. Kažkodėl tos moterys, kurios nelabai save realizavę šeimoje puola aršiausiai: “Prie puodų negrįšime!” Na ir negrįškite, nereikia, galima maistą jau pagamintą nusipirkti. Aš irgi nemėgstu virtuvėje suktis. Esmė yra apie šeimos modelio sampratą, apie tai, kad galybė moterų neria į verslus, moters-žmonos vaidmenį numesdama į kampą, ir dar su panieka lepteli – perekšle nebūsiu, kojinių neskalbsiu. Gal galima padaryti taip, kad visi šeimoje atrastų savo harmoningą vietą ir, kad savirealizacija ne trugdytų, o padėtų? Beje, kalbėsiu ne viena – į savo pokalbį įtrauksiu ir daugiavaikį tėtį Alfonsą Rameiką, ne tik auginantį  įvaikintus vaikus, bet ir turintį savo Teatrą.

Vyrus į konferenciją vilios su kareiviška koše

Konferencijos organizatorė  Birutė Jakučionytė teigia, kad didelis noras matyti salėje ne tik visur ir taip einančias moteris, bet ir vyrus, paskatino išvirti net milžinišką katilą kareiviškos košės – tik atvykus į LITEXPO teritoriją pasitiks kareiviška ARMYDAY virtuvė, kurioje bus galima paragauti tikrų tikriausios kareiviškos grikių košės ir apžiūreti autentišką karinę techniką, kuri domi ne tik  vyrams, bet ir vaikams. „Mes, vyrai, sunkiai suviliojami seminarais, paskaitomis… Juk į vyro širdį dažnai per skrandį patenkama. Tai rūpinsimės tuo dvasiniu ir fiziniu balansu“ – teigia ARMYDAY generolas, penkių vaikų tėtis Mindaugas Pocius.

Facebook Comments Box

1 COMMENT

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Užsiprenumeruoti naujienlaiškį

You have successfully subscribed to the newsletter

There was an error while trying to send your request. Please try again.

Jakucionyte.lt naudos jūsų pateiktą informaciją siunčiant naujienlaiškius ir su trečiaisiais asmenimis informacija nesidalins.