Jau seniai turiu norą aprašyti kai kuriuos pastebėjimus apie naudojimąsi Feisbuku. Panašu, kad šiandien FB naudojasi beveik kiekvienas, tačiau labai mažai kas kalba apie tai, kad jame egzistuoja taip pat tam tikros etikos normos. Šiandien noriu aprašyti savo pastebėjimus apie kasdienį, buitinį Feisbuko naudojimą todėl, kad dažnas net nemąsto, kaip jaučiasi kitas dėl vienokių ar kitokių jo veiksmų. Taigi, mano pastebėjimai būtų tokie:
- Nemeskit kitiems ant sienos savo postų. Dažnai žmonės mano, kad kitam labai gali būti įdomu kažkas, ką jis surado internete. Puiku. O kodėl to nepadarius asmenine žinute? Tačiau yra tokių, kurie sąmoningai nori pasinaudoti kito asmens žinomumu ar sekėjų skaičiumi ir mėto informaciją ant jo sienos apie savo renginius, prekes, kūrybą. Kodėl jūs taip darote? Čia kaip ateiti į svetimą kiemą ir be leidimo įkalti reklaminį stendą. Jeigu labai jums norisi pasireklamuoti, tai parašykite tam žmogui žinutę, paklauskit ar galima ir jeigu tas žmogus norės, tai būtinai pasidalins pats. Juk taip būtų mandagiau, nei pyst ir tėkšti jam ant jo asmeninės FB sienos jūsų (tik jums vienam įdomią) žinią apie kažką. Aš ilgai stengiausi būti pakanti, tačiau vis tik ėmiau ir pasinaudojau galimybe užblokuoti leidimą kitiems postinti ant mano sienos.
- Nesiuntinėkit kvietimų į žaidimus. Tikrai nesuprantu kam taip darote. Ar tuose žaidimuose yra koks įsipareigojimas kitus pakviesti? Ar manote, kad tie, kurie žaidžia, nesusirs tų žaidimų patys? Prašau, nekvieskite manes į jokius žaidimus. Jeigu esate mano FB drauguose tai reiškia, kad kažkiek mane pažįstat. Na nejaugi aš panaši į tokią, kuri juos žaidžia??? Pranešu, kad išmetu iš draugų visus, kurie įkyriai mane kveičia į kažkokius FB žaidimus.
- Spalvotų, blizgančių ir spindinčių masinių palinkėjimų siuntinėjimas. Toks vimdantis kičas su ale prasmingais gražiais žodžiais. Net nupurto kai gaunu iš, atrodo, visai protingų, padorių žmonių. Ačiū, nesiūskite man visokių neskoningų paveiksliukų, sveikinimų, maldų ir tokių “Išsiųsk dešimčiai moterų ir sužinok, kas tave myli”, asmenininėmis žinutėmis, nes nesuprantu kas čia per džiaugsmas yra rausvi mirksintys kiškučiai ar krištolo lašais spindinčios rožės Velykų proga. Kartais tokius sveikinimus gaunu iš visai nepažįstamų žmonių. Kam jūs juos siuntinėjat? Neturit ką veikti?
- Nešik svetimoje teritorijoje. Nuėjęs pas kitą komentaruose nerašinėk savo negatyvios, šlykščios nuomonės, dažnai su necenzūriniais žodžiais. Jeigu jau taip nori tą nuomonę reikšti taigi niekas nedraudžia tai daryti savo FB paskyroje. Kam eiti šikti į kito kiemą? Daryk tai pas save.
- Nesidalink per dieną daugiau nei trim postais. Na gerai, būna kartais dienų lyg tyčia, kai krenta penki geri postai, bet tai yra galutinė, paskutinė riba. Nepažįstu nei vieno, kuris sugebėtų transliuoti super įdomų, teminį turinį daugiau nei trimis postais per dieną. Turiu drauguose labai gerbtinų asmenų, kurie nežinau kodėl, bet kartais vakare kai prisėda prie interneto, tai pasidalina 10 ar net 15 skirtingų postų: video, nuotraukų, protingų frazių. Tai ne jų sukurtas turinys, jie tik dalinasi informacija, t.y. kiša jums į galvą dar daugiau informacijos, nors joje ir taip jau niekas netelpa. Ką aš darau su tokiais? Iš draugų jų mesti nenoriu. Ilgai ir kantriai laukus, kad gal būt kas nors jiems pasakys, kad taip daryti nereikia, ir nesulaukus, uždėjau varnelę, kad nematyčiau jų postų. Jeigu su manim nesutinkti ir nori ginčytis, tai pasitikrinti ar kam nors patinka tavo dešimt postų per dieną gali pagal „Like“ skaičių. Jeigu negavai nei vieno, arba gavai 1 – 5, tai gal geriau palik tą erdvę neužpildytą juokingais (tau juokingais) video ar protingais pasakymais? Nes atrodai taip kažkaip kaimietiškai.
- Nedėk nekokybiškų, pajuodusių, išplaukusių nuotraukų, ypač kur tu sėdi kompanijoje prie stalo nukrauto buteliais, su taurėmis rankose, šokančiais ant stalo. Kodėl? Todėl, kad tai negražu ir niekam nepatinka, tik niekas tau to nepasako.
- Galvok ką kvieti į savo sukurtus renginius. Feisbuko renginiai yra nuostabi priemonė pareklamuoti savo veiklą, pasidalinti su draugais įdomia informacija. Tačiau jau laikas atsirinkti ką tu kvieti į savo renginius, todėl, kai sukuri renginį, į jį kviesk tik tuos žmones, kurie turi nors menką galimybę tame renginyje būti arba žinai, kad tose apylinkėse gyvena jo draugai, šeima ir jis galėtų jiems pranešti žinią apie renginį.
Su draugų kvietimais į renginius yra taip: pagal FB taisykles gali pakviesti maximum 500 draugų, jeigu tai darai gan retai. Tačiau, jeigu tai darai dažnai, FB pats apribos tau galimybę kviesti. Kartais net iki penkiasdešimties žmonių. Nepagalvojai kodėl jie sugalvojo tuos apribojimus?
Aš renginius kuriu pora kartų per mėnesį, tačiau į juos kviečiu tik toje šalyje ar mieste, kur vyks renginys, gyvenančius žmones. Na, kartais gal ką per klaidą pakviečiu, nes tiksliai nežinau jo gyvenamos vietos arba nesugebu visų savo pusantro tūkstančio draugų atsiminti. Jeigu kažkam taip nutiko, tai nuoširdžiai atsiprašau čia ir dabar. Kodėl taip darau? Nes tikiu, kad žmogui, kuris gyvena Amerikoje nereikia informacijos apie žygį į Trakų pelkes, kurį tu organizuoji po trijų dienų.
Oi, žinau, kad jeigu turi mažiau nei 500 draugų Feisbuke, tai tiesiog imi ir automatiškai visus pakvieti. Nu kam čia vargintis ir galvoti apie kiekvieną kur jis gyvena ir kuo doomisi? O jeigu turi daugiau nei penkis šimtus? Tada sėdi ir renki juos po vieną. Kartais pagal renginio vietą, kartais pagal interesus, kartais pagal kalbą: į renginį anglų kalba kvieti angliakalbius, o rusų kalba – rusakalbius. Taip darau nuo pat tada, kai pradėjau naudotis renginių kūrimo Feisbuke funkcija. Mano draugai iš viso pasaulio. Todėl aš tikrai atsakingai kviečiu žmones į savo organizuojamus renginius. Net jeigu važiuoju į Kybartų biblioteką, į renginį nekviečiu vilniečių, nes jiems tai neaktualu. Kai papsakodavau kitiems, kad taip darau, tai jie labai stebėdavosi: „O tai tu po vieną renki ir kvieti? Taigi čia žiauriai daug laiko atima! Daug darbo!” Taip, mielieji, atima. Tačiau man svarbu kitų žmonių erdvė, jų interesai. Marytei iš Utenos šimtą metų nereikia mano informacijos apie gongų maudynes Anglijos kaime, o Sonya iš Čikagos visai neįdomus mano knygos pristatymas Utenoje. Tai gal prieš kviesdamas į renginius daugiau galvok apie žmones, kuriuos kvieti, o ne apie save?
- Jeigu darai versliuką (kas yra labai sveikintina), tai kodėl sukuri asmeninę FB paskyrą ir kvieti į draugus? Nepriimsiu į draugus nei vieno, kuris ant fizinio asmens paskyros susikūrė savo įmonės ir kviečia į draugus. Kodėl? Todėl, kad tai nelegalu ir tai draudžia FB taisyklės. Mes visi, susirinkę Feisbuke, tarsi susitarėm laikytis tam tikrų taisyklių. Žinau, kad daugumai dzin tos taisyklės, todėl už tai pats Feisbukas pradėjo blokuoti tas versliukų sąskaitas, kurios sukurtos kaip fizinio asmens paskyra. Kas čia blogo, paklausit? O gal nežinojot? Nu bet jau jeigu pasirinkai naudotis Feisbuku, kaip savo versliuko reklamavimo platforma, tai gal pasidomėk, pasigilink, kaip viskas veikia. Esu daugybę kartų mačiusi ir girdėjusi verksmingas istorijas, koks tas Fesbuko administartorius bjaurybė neteisngas, nes mano versliuko paskyrą užblokavo.
- Pridėk savo. Koks kitų elgesys Feisbuke tave labiausiai užknisa?
Papildymas skaitytojų pasiūlymais.
Loreta: „Pridėjimas prie FB grupių nė nepasidomėjus, ar aš noriu ten būti. O kai atsijungiu, vėl ima ir prideda. Ne nu… Aš lyg nesu visai dundun ir gebu atsirinkti, kuo man domėtis, o kur nosies nekišt.”
Jurgita: „Tokie postai kaip „statistika sako, kad vidutiniškai tik 5% fb draugų skaito kitų postus; noriu įsitikinti, kad mano postus skaito daugiau draugų, todėl pakomentuokit po šiuo postu ir dar nukopijavę užsirašykit ir ant savo sienos” Arba „aš palaikau vėžiu sergančius vaikus. Dauguma net nekreipia dėmesio į kitų problemas. Pakomentuok/nusikopijuok šį postą parodyti, kad ir tau rūpi”…
Dovilė: „Nervina visokie neprasmingi tekstai, pvz tu laimejai geriausios mamos nominanacija ir t.t ilgiausias tekstas…o tada persiusk kitoms ir taip pat man,jei manai kad aš viena is jus…uzmusa mane!!!!
O dar didziausia nesamone kuomet sudeda visus dienos ivykius: ka valge (mane stebina noras deti nuotraukas su maistu I fb), ką sutiko, kas supykde kaip jaucias ir t.t…tuomet pagalvoju: dar truksta, kad idetu kiek kartu per diena tualete lankesi”
9. Pridėjimas prie FB grupių nė nepasidomėjus, ar aš noriu ten būti. O kai atsijungiu, vėl ima ir prideda. Ne nu… Aš lyg nesu visai dundun ir gebu atsirinkti, kuo man domėtis, o kur nosies nekišt. 😉
Acha. Šitas geras! Ačiū!