BIRUTĖS VIDEO “Amatai su vaikais”

 

Prieš 2014 metų Kalėdas apsiskelbiau: “Dabar ne tik rašysiu. Pradėjom su vaikais filmuoti tai, ką veikiam. Jau turime kelis įrašus. Smarkiai neteiskit, nes filmuoja Kristupas pirmą ir antrą kartą gyvenime. O ir filmuojam su telefonu, todėl tas siauras vaizdas mane pačią nervina. Bet jeigu visiems patiks ir norėsis dar, tai filmuosim ne tik dirbtuves per šias atostogas, bet ir ateityje po vieną įrašą per savaitgalį padarysim. Jeigu bus poreikis, tai ieškosim būdų, kaip gauti normalesnę kamerą. Juokinga, bet buvau šventai įsitikinus, kad mano Canon fotikas filmuoja, užsisakiau stovą, susiruošiau filmuoti ir… išsiaiškinau po ketverių metų, kad mano Canon nefilmuoja. Blondinė.”

Taigi, čia rasite visus mano amatų su vaikais, o ateityje gal ir su suaugusiais, video. Kiekvieną filmuką stengsiuosi trumpai pristatyti ar papasakoti užkulisus.

XII filmas. Velykinės dekoracijos

Šeštadienį prieš Velykas su vaikais gaminome velykines dekoracijas – kiaušinius ir paukščius. Dekoravome juos karoliukais, plunksnomis, kaip kuris norėjo. Bernardas tikrai puikiai įvaldė siuvimą, o Kristupas, nors ir nenorėjo filmuotis, bet padirbėjo taip pat labai kruopščiai. Šitame video taip pat išgirsite ir keletą mano gudrybių iš rankdarbių srities.

 

XI filmas. Velykiniai kiaušiniai iš balionų

Po gana netrumpos pertraukos į eterį vėl grįžta mūsų rankdarbių dirbtuvės. Artėjant Velykoms gaminame kiaušinius iš balionių.

X filmas. Širdys iš medžio šakelių

Dar vienas rankdarbis praktiškai iš nieko – išėjau su Marijonu pasivaikščioti, nes buvo jo ir mamos diena, ir prisirinkome po stipraus vėjo ant šaligatvio ir prie parko prikritusių šakelių. Šio dirbtuvės kitokios todėl, kad vėl daug ką darėm pirmą kartą: pirmą kartą savo Bernardui (9) ir Marijonui (8) daviau naudotis savarankiškai karštais klijais, pirmą kartą filmavau su mažu (muiline) Sony fotoaparatu ant stovo ir dabar jau galite matyti pilną vaizdą ekrane. Labai džiaugiuosi galutiniu rezultatu, nes nenaudojom jokių brangių priemonių, kad tai padaryta iš šiukšlių, o atrodo puikiai.

IX filmas. Girliandos (arba karoliai) iš popieriaus

Labai smagi ir paprasta techinka, tarsi būrimas iš nieko. Pas visus namuose kur nors mėtosi seno vyniojamo popieriaus ar spalvotų žurnalų, o gal kokio pripeckioto vaikų spalvoto popieriaus – viskas tiks. Mums sunku buvo pradžioje, nes vaikai buvo neramūs, iržlūs ir pikti. Man ir pačiai didelio noro kažką daryti šeštadienį nebuvo, bet prisiverčiau ir dirbtuvių pabaigoje dėl to labai labai džiaugiausi, nes nusiramino net tik vaikai savo mažais pirščiukais karolius iš popieriaus verdami, bet ir aš. Dabar jau žinau, kad rankdrabiai ne tik terapija man, bet ir vaikams. Nuoširdžiai rekomenduoju pabandyti su savo vaikais. Iš pradžių nebus lengva, ypač, jeigu jų daugiau nei vienas, bet su kiekvienu kartu vaikai darosi lankstesni, ramesni, patys džiaugiasi padarę tai, kad iš pradžių atrodė neįmanoma ir akivaizdžiai lavėja jų įgūdžiai.

VIII filmas. Dubenų iš popieriaus dirbtuvės 

Ilgiausiai trukusios ir visai neplanuotos dirbtuvės. Neturėjau pavyzdžio, todėl vaikams buvo sunku įsivaizduoti, o man nupasakoti darbų eigą. Šį darbą pradėjome daryti vien dėl to, kad vaikai norėjo kažką veikti, o man reikėjo duoti jiems “ilgai grojančios” veiklos. “Klijuokime laikraščių gabaliukus ant pasirinkto pagrindo vieną, du, tris… dešimt sluoksnių. Laukime iki ryt kol išdžius. Tada dažykime vidų, džiovinkime, po to išorę, vėl laukime kol išdžius. Po to dekoruokime išorę, džiovinkime, tada vidų… kaip kokia pasaka be galo.” Tačiau, kad ir koks ilgas ir nuobodus procesas bebuvo, dubenys gavosi puikūs, labai mieli, smagūs tokie, ir vaikai su jais dabar žaidžia, susideda ten savo smulkias brangias detales ir t.t. Labai džiaugiuosi, kad pabandėm ir kad užteko kantrybės pabaigti.

VII filmas. Pieštukinių iš konservų dėžučių dirbtuvės

Mano mylimos temos “Kaip iš “š” padaryti grūdą” dirbtuvės. Vaikai darė pieštukines, o aš sutvarkiau savo daiktadėžes. Niekada neišmetu, o dar ir draugių paprašau rinkti dėžutės nuo ledų, silkių, saldainių, batų ir t.t. Iš visų jų galima padaryti fantastiškas saugojimo ar dovanų pakavimo dėžutes. Kažkada dažydavau batų dėžes ir dariau ant jų dekupažą, bet iš patirties galiu pasakyti, kad popierinės dėžutės, apklijuotos medžiaga, tampa daug tvirtesnės ir ilgiau laiko, o plastikinių tai ir nenudažysi. Todėl dabar aš dekoruoju savo dėžutes senų marškinių ar blusturgyje pirktų medžiagų atraižomis. Ypač tinka languotos medžiagos, nes lengva atsikirpti reikiamą gabalėlį. Su vaikais darėme pieštukines iš metalinių konservų dėžučių. Labai paprasta ir pigu pasigaminti, atrodo puikiai. Praktiškas panaudojimas irgi įskaičiuotas.

 VI filmas. Angelai iš laikraščių

Šiame filme šiek tiek vaizdų iš mūsų kasdieninio gyvenimo ir vaikų kambario vaizdelis. Šitos dirbtuvės sudėtingos, bet dėl įspūdingo rezultato verta pavargti ir su vaikais. Man labai padėjo Marijonas (8) pasiruošti dirbtuvėms, nes pasiruošimo buvo daug. Vėlgi, atsiskleidė vaikų neribota fantazija. Kaip visada Bernardas nenorėjo daryti kaip visi ir padarė ne angelą, o besmegenį. O Marijonas vėl dirbo ant kiekio. Jam kažkodėl labai svarbu padaryti daugiau nei kiti. Kristupas filmuoja jau vis geriau, bet kažkodėl vis siūbuoja telefoną filmuodamas.

 

V filmas. Sagų mozaika

 

Fantastiškas darbelis. Kaip ir kasdien galvojau, kad vaikai  šito nepadarys, bet su darbu lengviausiai susitvarkė Teodoras, o ne vyresni broliai. Darbai su sagomis gaunasi spalvingi, ryškūs ir ilgalaikiai. Jeigu neturite sagų, jų nekaupiate, bet norėsite tokį darbelį pasidaryti, tai bus gan brangios dirbtuvės. Aš sagų turiu labai daug, renku jas, perku blusturgiuose, per išpardavimus, šaudausi iš visur, nes tai viena iš brangiausių  priemonių, kurias aš naudoju įvairioms dirbtuvėms.

 

 

IV filmas. Bumbulų arba kutų iš siūlų gamyba

 

Aš juos visada vadinau ir vadinu “kutais”, bet turbūt tai labai suvalkietiškas žodis, nes mano virtuali asistentė aukštaitė sako, kad “kutas” kažkaip keistai ir negražiai skamba ir filmą pavadinome “Bumbulų dirbtuvės”. Angliškai jie vadinami “pompom”. Gal tas angliškas pavadinimas man labiausiai ir patinka. Šitas filmukas man labai juokingas ir smagus. O bumbulai ir gaunasi tikra švelnutė grožybė. Teodoras norėjo priklijuoti savo burbulams akis. Jam patinka su jais žaisti, mėtyti, kad jie bučiuojasi. Marijonas pradėjo dirbti “ant kiekio” – padarė net tris bumbulus ir norėjo dar. Į svečius užsukusi Monika taip pat buvo pasodinta tarp siūlų kamuolių ir gavo pasidaryti sau angelą iš siūlų.

 

 

III filmas. Angelų ar lėlyčių dirbtuvės iš siūlų

 

Čia ne tik rankdarbių dirbtuves su vaikais pamatysit, bet ir mano darbo vietą, apkrautą iki lubų dėžėm ir dėželėm. Šitos dirbtuvės man labai sentimentalios, nes mokiau vaikus pasigaminti tokią lėlytę iš siūlų, kokią kažkada mane išmokė mama. Tik mano vaikai turi lakesnę fantaziją, nei kažkada turėjau aš, ir jų angelai tikrai įdomūs, juokingi ir visai kitokie nei įsivaizdavau, kad gali būti. Manau, kad šitos dirbtuvės turi labai didelį potencialą – galima sukurti fantastiškų angelų iš siūlų. Montuojant nelabai liko aiškios instrukcijos, kaip pasigaminti tokius angelus. Vis eksperimentuojam su montažu, atsirado muzika. Kalbėjau su savo sūnėnu Karoliu apie filmavimą, o jis man ir sako: “Na, teta, nu. Taigi įkišk savo telefono pakrovėjo laidą į kompą ir nebereikės tau filmuotos medžiagos el. paštu siųsti.” O! Kaip viskas paprasta, pasirodo! Gerai, kad yra protingesnių už mane, o aš garsiai įvardiju savo problemas – kaip mat atsiranda pasiūlymų ir sprendimų. Taigi, visą filmuotą medžiagą iš karto perkėliau į Drobox’ą ir visą jį užpildžiau. Išmetė lentelę, kad pirkite pirkite visiems metams didesnę talpą. Na, sprendimą priėmiau per minutę. Filmuosim dar? Taip. Nuolat reikės spręsti info talpinimo problemą, nes asistentė gyvena LT, o aš UK? Taip. Perku tą didesnę talpą.

 

 

II filmas. Besmegeniai iš baltų kojinių

 

Jau daugiau nei pirmame įraše pavyko  filmuotos medžiagos “susigraibyti” – karpiau įrašus telefone ir siunčiau mažais gabaliukais sau į el. paštą. Išsiaiškinom su virtualia asistente, kad filmukus montuos ji. Ji eksperimentavo su pagreitinimais, nes man vis atrodo, kad ilgesnių filmukų nei 5 minutės niekas nežiūri. Bet man labai norisi, kad filmukuose būtų ne tik instrukcijos, kaip pasidaryti vieną ar kitą darbelį, bet ir liktų vaikų skaldomi juokai, ir ta nuotaika, su kuria mes darbelius darom. Labai patiko vaikams ir man gaminti besmegenius. Jie labai mieli ir Marijonas (8) su Teodoru (beveik 4) miegojo drauge su jais.

 

 

I filmas. Kalėdiniai papuošimai iš sagų

 

Daug streso, daug nenatūralumo, Kristupas (beveik 12) filmuoja pirmą kartą gyvenime. Filmuojam mano Iphone 4s. Filmuojant su šiuo telefonu, vaizdas gaunasi  tik siauras. Kai nufilmavom, nesusipratau, kad įkišusi pakrovėjo laidą galiu visą filmuotą medžiagą iš karto perkelti į kompiuterį, todėl siunčiau visus filmukus sau į el. paštą. Planavom su Kristupu aiškintis, kaip montuoti vėliau. Ir eigoje sužinojome du dalykus: visų pirma, tai mano kompiuteris yra toks lėtas ir paprastas, kad negaliu į jį instaliuoti net paprasčiausios video montavimo programos. Vadinasi, montavimo su mano kompiuteriu nebus. Visų antra, kai siunčiau filmuotą medžiagą į el. paštą, nežinojau, kad telefonas nepersiūs ilgesnės, nei minutės trukmės filmuotos medžiagos ir jis ją iškerpa, jeigu neparenki pats, kurią vietą iškirpti, tai iš pradžių nukerpa minutę automatiškai ir siunčia. Gaila, bet tai išsiaiškinau tik tada, kai viską buvau iš telefono ištrynusi. Todėl video toks trumpas ir be pačių juokingiausių vaizdelių. Tokių, kurie nutinka filmuojant vaikus. Pasiruošiam, pradedam, filmuojam, darom darbelį ir Teodoras (beveik 4) sako: “Mama, man snarglys bėga.” Bet šis filmukas yra pirmasis mūsų prisvilęs blynas, todėl man labai mielas, o ir darbeliai labai gražūs gaunasi.

 

Facebook Comments Box