Jakucionyte.lt

Home Turners Hill. Ketvirti metai emigracijoje 94. Mano šalis – absurdo teatro scena, o jos gyventojai – artistai

94. Mano šalis – absurdo teatro scena, o jos gyventojai – artistai

130
94. Mano šalis – absurdo teatro scena, o jos gyventojai – artistai

Ji tokia graži, alyviniais obuoliais ir baravykais kvepianti, tingios katės tako per kiemą nužymėta, upėmis ir upelėmis išvingiuota, ežerais nusakstyta, vaikų, vakare kepančių bulves laužo nušviesta. Ji tokia puiki, mano gimtoji šalis Lietuva.

Aš vis laukiu, kada užsimanysiu į ją sugrįžti. Laukiu metai, du, trys… Laukiu jau ketvirti. Pažįstu save, žinau, kad esu ta, kuri daugybę metų su pasididžiavimu vilkėdama tautinį kostiumą traukė lietuviškas dainas. Esu ta, kuriai buvo pati gražiausia šalis Lietuva, ir jos gamta, ir jos žmonės, ir jos dainos. Esu ta, kurią nukrėsdavo šiurpas nuo minties, kad reikėtų gyventi kokioj Amerikoj, o kaip tada vaikai gautų visą tautinį paveldą, koks būtų jų siaubingas kultūrinis „bagraundas“ jeigu jie augtų ne mano gimtojoje šalyje. Net savo buvusį vyrą, Lietuvos rusą, įgrūdau į tautinį dzūkišką kostiumą ir drauge su visais vaikais vieną kartą per savaitę tįsiau dainuoti lietuvių liaudies dainų ir šokti tautinių šokių! Esu ta, kuri vos prasidėjus emigracijai, beveik prieš dvidešimt metų, kūrė socialinį, antiemigracinį projektą – per TV buvo transliuojmas puikus video „Aš kuriu gražią nuostabią Lietuvą, savo namus!”

Esu ta, kuri net ir gyvendama emigracijoje jau beveik keturis metus, vis dar grįžta ir grįžta į savo gimtą šalį ir tebetęsia savo socialinius projektus, rašo knygas, organizuoja susitikimus, vis bando pakelti gyvenančių čia dvasią, ūpą, įpūsti jiems vilties ir tikėjimo. Ir vis laukiu, kada užsimanysiu grįžti, kada pasiilgsiu savo šalies tiek, kad susikraučiau visus vaikus, daiktus ir parvažiuočiau atgal.

Tačiau baisiausia yra tai, kad su laiku tas noras visai neatsiranda, o priešingai – vis labiau nenoriu čia grįžti, vis labiau džiaugiuosi, kad čia negyvenu. Viskas, kas vyksta Lietuvoje, man panašu į absurdo teatrą. Norėčiau kasdien verkti, bet iš nevilties ima tik isteriškas juokas.

Nuo vakar kalbina viena TV laida, kad ateičiau filmuotis. Būčiau emigrantų, tautos balsas. Laida bus prieš seimo rinkimus, politinė. Nenoriu, nepatinka, neturiu ką pasakyti, atsikalbineju. Labiausiai dėl to, kad nemėgstu tik pakalbėti apie problemą, o norėčiau ją išspręsti, tačiau šiandien aš neįsivaizduoju kas ir kaip galėtų išspręsti susidariusias Lietuvoje problemas. „Tai, kad aš nieko gero negaliu pasakyti. Tik kad situacija tokia beviltiška, kad net pati negaliu sugalvoti jokio racionalaus sprendimo…“  – vis dar bandau išsivartyti kalbėdama su laidos rengėja. O ji man:

„Būsimi seimo nariai žada utopišką 400 eurų pensiją Lietuvoje po rinkimų. Taip, žinoma, nebus, nes nėra iš ko tas pensijas mokėti. Ką jūs apie tai manote?”

„Žinot, aš manau, kad tai absurdas, nes neįsivaizduoju kaip galima pensininkui išgyventi iš 400 eurų!” – sakau jai.

Ir tada, tarsi gavusi išklausiančią Dievo ausį, pradedu jai varyti:

„Kasdien bendrauju su daugybe žmonių, verslių, protingų, energingų, tarnautojų, auginančių daug vaikų. Kasdien, kasdien girdžiu jų baisiais istorijas: „Visą vasarą rašau vadovėlius, tai mano antras darbas, varau pajuodus, nespėju, nevalgau, abu dirbam, uždirbam, bet niekaip nesuduriam galo su galu. Jeigu augintume dviese vieną vaiką, būtų viskas gerai, bet dabar trys… Nežinau ką daryti.“ Vakar girdėjau dar vieną istoriją: „Mano, meno mokyklos direktoriaus atlyginimas 780 euru, žmona medikė, bet dirba ne pilnu etatu, nes auginame šešis vaikus. Planuoju važiuoti per atostogas į Norvegiją, dirbsiu bet ką, nes galų niekaip nesuduriam.“ Jis dar paminėjo, kad jie negauna jokių išmokų vaikų pasirengimui į mokyklą, nes trim eurais viršija leistiną normą vienam šeimos nariui… Jiegu jums gerai su matematika, tai susikaičiuosite, kad tai 1224 eurai pajamų aštuonių asmenų šeimai! Tada aš įsijaučiu į jų rolę, mintyse greitai suskaičiuoju, kiek Lietuvoje kainuoja vaikus išleisti į mokyklą, kiek kainuoja pratybos ir mane ištinka panikos priepolis. Už kitus! Gerai, aš ateisiu į tą laidą, kalbėsiu emigrantų, daugiavaikių ir vienišų motinų vardu! Jūs klausiat manęs, kas turi pasikeisti, kad aš grįščiau? Neįsivaizduoju! Daugybė šeimų augina tris ir daugiau vaikų. Kaip tik jie pasipasakoja (neduok Die, dar pasibėdavotų, kad sunku) iš karto gauna pliūpsnį: „O kam gimdėt, jeigu neturit pinigų?“ „Reikėjo galvoti prieš vaikus darant, kad jie valgyti norės ir kad į mokyklas reikės leisti!” ir t.t. Bet pala, pala, taigi tie daug vaikų užaugs, dirbs, mokesčius mokės ir maitins armiją pensininkų, seimo narių ir bedarbių! Tai dabar jūs (sistema, valstybė, visuomenė) nenorite jiems niekaip padėti, tik smerkti, kam čia tų vaikų tiek reikėjo, jeigu sunku, o paskui norėsite, kad jie dirbtų Lietuvai??? Špyga taukuota! Jeigu jų tėvai neemigruos, tai jie patys išvažiuos iš šito absurdo teatro.”

Mano tiradą nutraukia TV laidos rengėja savo asmenine patirtim: „Taip, taip, aš viena, be vaikų, ir televizijoje neblogai uždirbu, bet irgi noriu emigruoti, nes perspektyvos tikrai nekokios.“

Po kelių valandų rašo kita TV laidos redaktorė: „Prašau, prašau, ateik į laidą. Apie moteris, kad joms Lietuvoje keliami milžiniški išvaizdos, išsilavinimo, karjeros reikalavimai, o vyrai tokie apkiautę…“ Žiūriu į jos žinutes ir toks absurdiškas juokas paima: tikrai ateisiu, į abi tas laidas! Nežinau nei vienos iš šių probelemų sprendimo ir viskas atrodo taip sudėtinga, kad belieka tik isteriškai žvengti iš susiklosčiusios situacijos. Ateisiu ir apie tuos pilvotus, alaus prilupusius diedus, gulinčius prie telikų pakalbėsiu, tuos, kurie nori šalia savęs matyti gražuoles, manekenes daug uždirbančias. Viskas atrodo taip atvirkščia, taip išprotėję…

Tada ramiai susimąstau ir bandau išgryninti priežastis, kodėl nenoriu grįžti. Nenoriu, nes čia negali atsipalaiduoti, nes čia turi kovoti už būvį, nes čia sugrįžus ir pora dienų pasėdėjus už vairo Vilniuje, o ypač Kaune, norisi kaukti prieš mėnulį iš nevilties, nes negali suprasti KODĖL žmonės taip vairuoja? KODĖL neužleidžia, jeigu rodai posūkį ir tau reikia sukti? KODĖL pypia, jeigu praleidi prieš save kokį nors bėdžių, gal jau dešimt minučių bandantį išvažiuoti iš šalutinio, į pagrindinį? KODĖL pypia, jeigu tą sekundės milidalį kai užsidegė žalia, tu nesuspėjai paspausti greičio pėdalo?

KODĖL tiek daug įtapos, kovos, kuri užaugina begemoto skūrą ir įdeda tau į dantis ne norą šypsotis atėjusiems klientams, o iltis, kad perplėštum jiems gerklę. Daugelis aptarnaujančio personalo Lietuvoje elgiasi taip, kad geriau pas juos niekas neužsuktų. Na, o jeigu nenori perplėšti gerklės, tai apie savo darbą absoliučiai nieko neišmano, dirba pirmą arba antrą dieną ir yra tokie „atsilupę“, kad pradedi suprasti ir vargšus darbdavius – nėra ką samdyti, visi normalūs jau emigravo. Ir tada nėra ko piktintis, kai pagal kainą penkių gandrų kaimo turizmo sodyboje, kurioje ilsisi šeimos, aštuntą valandą ryto už lango įsijungia ne tik betono maišyklė, bet kažkas dar ir malkas pradeda skaldyti. „Atsilupę” – taip aš juos vadinu, nors iš tiesų, tai jie tik to pačio absurdo teatro artistai. O jūs galite vadinti juos kaip norit. Galite ir pavaryti, kad nėra čia ko ilgai miegoti, žmonės kaime anksti darbus pradeda.

O gal paskelbti kokį nors absurdišką visų atsilupusių artistų konkursą tema: „Mano absurdiška istorija. Gaunu ? eurų atlyginimo ir gyvenu Lietuvoje. Mano gyvenimas atrodo taip:…” Kieno istorija bus absurdiškesnė, tam skirsim prizą.

Tai va. Nežinau aš jokios išeities iš šitos padėties, nežinau, ką reikėtų padaryti, kad situacija pasikeistų ir kiek metų tam reikės.

Ką ten tas naujas seimas bepakeis? Ten viskas visada atvirkščiai, kaip ir vairavimo kultūra Lietuvos keliuose. Jeigu tauta prasigėrus – neįmanoma pakeisti įstatymų, kad svaigalai nebūtų tokie prienami. Jeigu velkamės viso pasaulio šiknoj su mokslo žiniomis – neįmanoma reformuoti švietimo sistemos. Jeigu pažangesnės šalys ištyrė, įrodė, pagrindė, kad paauglėms skiepai nuo gimdos kaklelio vėžio yra absoliučiai neefektyvūs – tai sveikatos ministerija būtinai visas lietuvaites paskiepys.

Nenoriu daugiau atvirkščiai, nes nesuprantu, kad ir kiek bandyčiau tai padaryti, KODĖL reikia gyventi šalyje kurioje nėra jokios logikos, kurioje vietoj ramybės renkamasi nuolatinė kova. Nenoriu kovoti. Tenoriu RAMIAI, sklandžiai, prognozuojamai auginti savo vaikus ir sulaukti orios senatvės su logiškai prognozuojama pensija.

Ir būsiu labai banali su tuo nuvalkiotu bajeriu, bet, tas kuris išvažiuosit paskutinis, užgesinkite šviesą.

Facebook Comments Box

130 COMMENTS

 1. Nes turi dar daug laiko praeiti. Taip yra daugumoje posovietiniu saliu. „Jiems neįdomu, kad tik dėl okupacijos mes šiuo metu negyvename taip, kaip olandai ar austrai, jiems neįdomu, kad Lietuva dėl okupacijos nuskurdo ir išsilaisvinusi visiškai neturėjo verslumo tradicijų. Dėl to atsitiesimas yra ilgas, skausmingas ir kartais karčiai nuviliantis.”

 2. Man visada keista kaip skirtingi zmones skirtingai mato. Kiek gristu i Lietuva visada vairuoju brolio masina (dazniausiai Klaipedoje ir kartais nuvykstu i Vilniu) ir bunu maloniai nustebinta kokie mandagus vairuotojai, kaip visi yra pasirenge padeti. Sia ziema Viniuje nusedo akumuliatorius per salcius, tai du nepazystami vyrukai 2 val. knisosi su mano masina kol uzvede nors lauke buvo -20C. O man pasiule tuo metu ju masinoje pasisyldyti. Tiesiog nerealus geris. Ir ne vienas toks ivykis buvo, gal ne tokio lygio, bet panasus. Aptarnavimas taip pat labai malonus visur. Ir svaru labai Lietuvoj… Taip su Euru tikrai kainos pakilo ir ne man spresti ar galima ar negalima isgyventi ten, nes negyvenu. Bet ne vienas is mano draugu nebadauja. Visi keliauja, turi masinas, butus ar namus. Net ir is mano pensininku tevu rato. Ir ne, jie nera kazkokie turtingi.

  • Gera girdeti. As taip pat esu pastebejusi skirtuma vairuojant mazuti Hunday arba draugo Land Rover. Kai su dideliu dzipu vaziuoji tai tikrai praleidzia ir padeda. Taip pat smagu girdeti, kad jums taip gerai LT, ir jusu draugams, seimai. O tai kodel emigravote, jeigu viskas taip labai labai gerai?

  • Mano anyta (nuostabus zmogus) yra pasakius – „jei tau atrodo kad aplink tave 1-3 nelabai kokie zmones, nieko tokio, bet jei daugiau kaip 3,- reikia susimastyti apie save”… Mes matome aplink save tai, ka patys spinduliuojam.

  • Dainora kai statistika rodo koks isgiariamas alkoholio kiekis LT, kokioje vietoje yra lietuvaiciu ziniu lygis, taigi gali viso sito nematyti, tiesiog uzsimergti ir atkakliai tvirtinti, kad problemos nera.

  • Na jeigu kalba eina apie lietuvaiciu ziniu lygi, tai isdrisiu labai stipriai papriestarauti – manau Lt.auginami osskirtinai pagal salies didi ispruse zmones. O alhogolio kazkaip aplink save irgi nepastebiu gausos…

  • Pritariu Ingai. Kaskart atvaziavus i Lietuva, pastebiu, kaip sparciai ji keiciasi i gera. Lankausi ne tik Vilniuje, Kaune, pabuvoju ir kaime. Zmones malonus, draugiski, paslaugus, issilavine, ispruse, mate pasaulio, kalba uzsienio kalbomis, ismano tuos pacius dalykus, kurie yra Vakaruose, t.y. niekuo nesiskiria nuo vakarieciu. Progresas akivaizdus ir greitas. Didziuojuosi Lietuva ir lietuviais. 😊

  • Papriestarauciau del geru ir blogu zmoniu, sakyciau daugiau tai, kadctie zmones, kurie nenori nieko keisti, del ivairiausiu priezasciu, taip pat tie, kurie neturi galimybiu isvaziuoti, nes stinga drasos ar upo, tie mato Lietuvoje geri ir tik geri, ir tai sveikintina, nes, o ka daugiau daryti.Yra taip pat tokie kaip mano vyras, kuriam Lietuvoj labai gerai ir taip pat 100%pritartu poniu nuomonei uz grazia Lietuvos ateiti, bet negrizti gyventi i Lietuva suranda milijona priezasciu. Tai va ir laukiam mes blogieciai kada cia bus geriau toj musu Lietuvelej, kada gi ipirksim vaisius ir bendzina 😄😄As taip pat pritariu, kad viena diena Lietuvoje bus labai gera ir patogu gyventi. Taip pat pritariu, kad reiktu stengtis matyti kuo daugiau gerio aplink, bet sorry, kartais tiesiog neiseina, del ivairiausiu priezasciu, ir tikrai ne del to, kad esi toks blogas 🙄

  • As sutinku su Inga Bandziniene, kad kai bandai kazka keisti ir rankas purvintis tai visokiu dalyku islenda. Nesu uz tai, kad naiviai uzsimerkti ir ditirambus giedoti, bet issakiau nuomone i nuomone ir parasiau, ka as patyriu kai lankausi. Taip pat asmeniskai pazystu zmoniu grizusiu is uzsieniu ir dabar gyvenanciu Lietuvoje. Kiek suprantu jie isvaziuoti ir vel nesiruosia. o tokiu zmoniu kurie nebijo darbo ir bando gerinti sali labai reikia ir as dziugiuosi, kad Birute tokia yra nesvarbu kur gyvendama. ne viena salis nera ideali ir emigranto duona taip pat ne saldziausia.

  • Dainora, apie svietimo lygi gal geriau nereikia sapalioniu 🙂 Statistika!!! O,as ir mano vyras tarp tu statistiniu apsisvietusiu po du aukstuosius turinciu ir dulkejanciu,nes darbui ziniu 0,nes geda net su tais diplomais keliauti darbo ieskoti,nes cia reikia ziniu,o ju nera,todel studijuojam is naujo,kur nenusirasysi,kur neprasmuksi,kur turesi suprasti,nes kitaip FAIL! Todel tas aukstojo mokslo AUKSTAS lygis visai ne lygis 🙂

  • Visai pritariu. Tikrai nera cia jau taip blogai, betgi nera ir salies be problemu. Gal tie emigrantai kokie tai – is balos islipe…

  • Dainora Tumiene, nereikia įžeidinėti. Negražu. O aplink Jus, kaip supratau, vien gražūs ir geri žmonės. Tai ir elkimės gražiai. Kokia Jūsų profesija?

  • Aplink mane daugisusia sukasi mano kolegos gydytojai ir pacientai, kurie nera labai grazus, nes sergantys; o as esu laiminga, galedama jiems padeti.

  • Dainora, tai vat jus man dabar ir pasakykit,kaip tokiems ,pasak jusu berasciams kaip as,esant tokiai gerai svietimo sistemai,pavyksta nepelnytai „gauti” aukstojo mokslo diplomus beveik puikiais laikytu egzaminu pazymiais,beveik puikiai apgynus diplominius darbus, nekysininkaujant!??? Nejuokinkit voveriu, svietimo sistema yra absurdiska,atsiliekanti keliais sviesmeciais,o dar be kita ko ir korumpuota! Artimuju tarpe turiu pedagogu, akademiku,kurie pritarianciai linksi.

  • 100% pritariu, kad Lietuva zlunga. Busima karta – labai prasto issilavinimo. Taip, daug lietuviu turi labai gera ir auksto lygio issilavinima. Bet dauguma ju jau ne Lietuvoje. O tie kur dar tik auga – nelabai bus kuo didziuotis. As labai prijauciu Birutes mintims ir sutinku su ja. Jeigu as ir sutinku laimingu zmoniu atvykusi i Lietuva, tai jie paprastai buna atvyke tik i svecius, kaip ir as pati.
   Paprasti zmones yra nevertinami ir niekinami. Is ju saipomasi daugelyje darbo vietu. Ir cia tinka patarle: sotus alkano neuzjaucia.
   Geda turetu buti tiems, kurie grauzia musu Tevyne is pacios serdies.
   Postsovietine padetis visiskai ne prie ko. Korupcija ir gobsumas naikina viska, nes nebeliko susivienijimo.

  • Lina Mickaite-Naudžiūnienė geri žmonės prie sovietų irgi visur matė gėrį ir grožį, nes ne jų brolis psichuškėje už disidentinę veiklą gulėjo ir insulinines komas ne geriems darė; geram tikrai visur gerai

  • Birute Jakucionyte jau nebeištvėriau.
   Jūs neteisi. Lietuvoje yra labai gerai. Puikūs žmonės, jaunimas irgi puikus, protingas. O kad važiuoja pasaulio pasiziuret, tai tik skatintina. Turiu keturis vaikus. Vyriausias baige universiteta Anglijoje ir grizo. „Lietuvoj net sienos kvepia” – man sakė. Cia laimingas. Turi puiku darbą ir yra pageidaujamas darbdavių. Dukra studijuoja LSMU. Trečiasis – VU. Mazas dar mazas. Jaunimo daug aplink mus visada ir koks puikus! Mes nematome prasto jaunimo. Ir tai puiki Lietuvos ateitis. Neskleiskite blogos emocijos, jei jums taip nesiseka.

  • Aušra Maldeikienė tai sakot, sovietu lietuvoj nieko gero nebuvo, nei geru zmoniu, nei geru poelgiu ? keistai kazkaip jus matote pasauli, iskreiptai…sunku tokiam zmogui gyvent … Visur visais laikais yra ir gerio ir blogio. Gaila, kad kai kurie zmones mato tik sh…aplink save, ir pastoviai visiems ta sh po nosim kaisioja 🙁 . Nesakau, kad viskas lietuvoj gerai, bet reik sugebet matyt ir gerus dalykus. Nors ka cia diskutuot … be reikalo pirstus vargint 😀

  • ai, nu kam tie krastutinumai… 😀 Protinga jus motera, tik labai jau kategoriska, ir nenorit niekada priimt kito zmogaus nuomones. Bet cia jau jusu beda. Kaip sakiau, jau svetur, tai taip viskas tobula, jau taip grazu… na, as savosios nuomones jums nepirsiu 😀 . As sugebu ir musu varganoj lietuvelej izvelgt daug geru ir graziu dalyku. Kitaip, tai tektu arba emigruot is tobula uzsieni, arba pasikart 😀 😀 😀

  • Ir nevargana ta Lietuvėlė. Viskas čia po truputį auga ir gražėja. Tik įsiklausyt daugiau turėtumėm vieni į kitus ir nedergt savo šalies. O rinkt jaunimą. Kuo jaunesnius, kad kvapas naujas ateitų į valdžią. Tada bus puiku.

 3. As vairuoju Lietuvoj GL – tai nuo to atsirado STT sekimas ir prokuraturos persekiojimas. Sustabde policija paklause kodel su dirzu?! Iki siol seka ir is Mano vyro uzseniecio uz Mano panauda bando issireketuoti sau GL…

 4. Aciu Birute, Jus issakete mano mintis…Pasiilgstu as Lietuvos, bet tas begalinis rupestis atsispindintis zmoniu veiduose uzmusa… Negaliu atsipalaiduot…

  • na, toks vaizdas, kad svetur duona be plutos… kad ner problemu , ner smurto nei isgertuviu… Patikekit , visko visur yra, tik gal geriau slepiama 😉 kaip kad pas mus budavo pries gerus 20-30 metu … nezinai , ir sirdies neskauda 😀 o kai pradedama viesinti visi blogumai per zinias, tai ir atrodo, kad toj lietuvoj tik girtuokliai, zmogzudziai ir pan. 🙁 Aciu die, pradeda viesinti ir grazius poelgius, kaip policija ar gaisrininkai isgelbsti gyvybes , kaip suteikia pagalba kelyje. tikrai nera taip slogu ir tamsu, kaip paskaicius ne kurias mintis…

  • As be galo dekinga Lietuvai, jos medicininems paslaugoms, nes jei mano sunus butu gyvenes ne cia, siandien jis neturetu desines rankos. Aplink mane tik patys geriausi zmones, patys geriausi specialistai ir geriausios salygos jaustis laiminga.

 5. Ir negrįžkit. Pasaulis didelis, gyvenkit kur gyvenat dabar. Kaip supratau rojaus kampelyje, kur nėra girtų, piktų,visi laimingi ir idealūs vairuotojai.

  • Ir ko jus cia tokiais asmeskais linkejimais svaidotes? Teisybe akis bado, kad reaguojate i teksta, kyla noras siuntineti asmeninius linkejimus?

   • Lietuvoje švietimo problema ir yra, kad labai didelė dauguma mokinių gali ar negali/ geba ar negeba, vis tiek veržiasi į aukštąsias mokyklas, o kad pabaigę neturės darbo pagal specialybę, nes tiesiog nėra tiek tokių darbo vietų, tai nelabai kas susimasto. Gimnazijų suolus trina tokie, kuriems ten tikrai ne vieta, trukdo normaliems ir gabiems mokytis. Daug šalių profiliuoja anksčiau, kad visiems būtų aišku, kam esi tinkamas, o kam ne. Gal išeitų geras santechnikas ar auto meistras, o ne baigti dėl popieriaus kokius socialinius mokslus…

 6. Birute,pritariu visoms issakytoms mintims,labai sklandus ir tiesus tekstas. Daznai sakau,kad nepagyvenes svetimoje salyje ilgelesni laika nesupras, apie ka mes cia,tokie ispuikus,pasikele ,is ten pat issirite ir tapatybe prarade zmogystos dabar bandome likusius tautiecius aukleti! Ir dauguma del tos pacios priezasties puola mums i atlapus ,patys nesuprasdami,ka bando irodyti kai lyg ir giliai zvelgti nereikia,tai faktai,ne drambliuko nerealios sapaliones,o akivaizdi tiesa. Liudna ir gaila grizus kas karta rasti Lietuva tame paciame taske,visas pasaulis lyg i prieki,o ji ne krust…

 7. Man patiko A.Kavecko, garsiojo Klaipėdoje „Fridricho pasažo” ir žymiojo Meridiano savininko išsakyta mintis per vieną jo duotų interviu, kai ėmiau, perfrazuosiu: „Tegu lieka Lietuvoje nedaug, bet sumanių ir kokybiškai dirbančių žmonių, padarysim puikią Lietuvą. O visi „liumpenai”-pasiskolino šį žodį iš A. Čekuolio-tegu ir išvažiuoja, nes jie nieko šiaip ar taip ČIA negali. Jei galėtų ČIA, tai padarytų. Tai vat,kad negali, nes jų čia nėra 🙂

 8. Na, jau yra pabodę skaityti emigrantų dažnas mintis, kad Lietuvoje nieko gero…. Patys išvykę ir taip pristatydami savo gimtinę, beje nesant tam pagrindo, tikrai nepadedate jai.. Tai ko jūs norite! Ir tikrai čia tinka jau ne viena išsakyta mintis, kad kaip žiūri taip ir matai 🙂 Daugiau pozityvo linkiu, visame kame!

 9. O aš visiškai nesutinku su jūsų nuomone. Žinoma valdžia yra niekam tikusi, ir pinigų trūksta ir socialinė parama neatitinka poreikio ne iš tolo. Bet tikėtis kad per keletą metų pensija padidės dvigubai ar trigubai yra nerealu. Tikėtis, kad per dar ne tiek ir daug nepriklausomybės metų staiga ir žmonės mastys ir elgsis kaip vakariečiai ir valdžia bus tobula yra greičiau drambliuko svajonė. Lietuvoje yra labai labai daug talentingo jaunimo kurie labai myli Lietuvą ir dirba link bendro gerbūvio. Aš šią vasarą LT paatostogavusi pastebėjai labai pagerėjusią vairavimo kultūrą. Žinoma ne taip kaip pvz Norvegijoje bet per perėją jau bėgti nebereikia tikrai dauguma sustoja ir praleidžia ir užleidžia vienas kitas. Aptarnavimo lygis ir kokybė serviso srityje nerealiai pagerėjo. Labai gerai išvystytas turizmas, lankytinos vietos su prieiga į nemokamus tualetus, nemokamas parkavimas turistinėse vietovėse ir šiaip žmonių nuoširdumas. Aš manau kad su tokia niekam tikusia valdžia ir tokiais mažais ištekliais bei kosminemis kainomis Lietuvoje tikrai labai aiškiai matosi pozityvus vystymasis.

  • Atsiprasau,bet niekas ir nepasikeite per 25m. tik,kad i ES istojom daugiau viskas tas pats,o 25m yra pakankamai daug ir pakankamai uztektinai laiko,kad keist kazka i geraja puse,o to nesimato(ir tai ne musu paprastu zmoniu rankose,o valdzia turi daryt taip,kad gyvenimas Lietuvoje geresnis butu)…kazkaip kainos europietiskos tai iskart eura ivedus pasidare,o mat atlyginimai zmonems europos lygi pasieks gal po 20m…va tada dauguma gales pagalvot apie grizima i Lietuva-kuria labai mylime…

 10. Kažkoks keistas fenomenas……..Išvažiuoja,apsitrina ir puola mus, čia likusius varguolius, nevykėlius, atsilikėlius auklėti. Juokingiausia, kad niekas jų neprašo tai daryti, bet jie vis tiek varo ant Lietuvos ir jos gyventojų. Mielieji, palikit mus ramybėje. Integruokitės, asimiliuokitės , dirbkite savo naujos tévynės labui, o į Lietuvą atvykite kaip turistai. Ant turistų gi nepykstama, jie čia laikinai 🙂

  • Kas cia jus puola???Niekas ant jusu nepuola…Niekas ant tevynes sudo nedrebia…Valdzia kalta,o ne zmones…Patys save statot i aukas su tokiais issireiskimais

  • Aš niekada nesijaučiau ir nesijaučiu auka. Gyvenu Lietuvoje, myliu Tėvynę bet kokią. Būna, ji nuvilia. Nuryji nuoskaudą ir vėl gyveni, dirbi jos naudai. Man nesuprantamas emigrantų pareiškimas: mano tėvynė Lietuva. Netiesa, dabar jūsų tėvynės anglijos, airijos, ispanijos,norvegijos. Lietuva – tik gimimo vieta.

  • ….sedejo dvi varlytes baloje, ejo karve pro sali ir netycia nusilengvino i ta balute. Ooops?! -nustebo viena, lukterejo minutele ir tare : As varau is cia, rasiu sau svaria bala.Eiktu isdavike tu, na ir varyk, varyk ir ne grizk is ten.. as liksiu cia, isvalysiu viska ir gyvensiu laimingai .Kazin kuri is ju teisesne?..hhmm.. dabar galvosiu visa savo likusi gyvenima.. 🙂

 11. O kas kurs normalią Lietuvą, Birute? Kas? Laukai miškai ir kloniai? Didžioji dalis išvyko su visam. Čia nėra jau kam balsuoti, rinkti valdžią. Ne tik, kad nėra ką rinkt. Pokariu žmonės blogiau gyveno, bet važiavo užsidirbt ir grįžo namo. O kas vyksta dabar? Atsirugs. Iš ko mokėt mokytojui atlyginimą, jei jis neturi ko mokinti?! Emigrantai susikūrė sočias šiltas vietas ir nenori jų palikt. Lietuvą gali kurti tik Lietuviai. Niekas kitas. Nieko nesmerkiu, tiesiog toks laikotarpis tokia istorija. Nėra vienybės, tik noras sotaus gyvenimo. Praeis, atsirūgsim

 12. Birute, tu šauni ir tiesi. Ačiū. Taip ir yra. Man Tėvynė rūpi, bet Tėvynei aš nė trupučio. Mūsų šeimos pajamos Lietuvos masteliais labai didelės, bet dėl to reikia draskytis, o gyventi nebėra kada. Mums, auginantiems penkis mažamečius, nepriklauso nei „vaiko pinigai”, nei kompensacija už šildymą, elektrą, nei jokia kitokia parama, nes „nesvietiškai daug” uždirbame. Nežinau su kokia liniuote yra matuojama skurdo riba, bet už du šimtus eurų gali tik šuo pragyventi, bet ne ligotas senas žmogus – pensininkai yra visiškame gyvenimo užribyje. Užtat valdininkų ir valdininkėlių, visokiausių inspektuojančių ir kontroliuojančių idiotiškų įstatymų vykdymą institucijų yra tiek, kad gyva grandine visą Lietuvą apjuostų. Ir neatsiras priežasčių čia grįžti dar ilgai, nebent trumpam. Apkabinu

  • Tai ne tėvynė, o valdžia turėtų gauti visą kritiką, nes viskas ką įvardijot tai yra susiję su ekonomine situacija. Lietuvoj ne tik valdžia gyvena bet ir tie patys vargšai ir ne tokie vargsai žmonės, istorija , kultūra, dainos , turizmas renginiai, gamta ir pan.
   Dar nesutikau nei vienos šalies piliečio kuris labai mėgtų savo valdžią. Mes tiesiog papuolėm į tokią kartą, kuomet mes augom neturėdami daug pasirinkimo ir staiga atsirado tiek visko daug ir gražiau, turtingiau, įdomiau ir pan. Dar nei vienoj šaly nemačiau tiek greičio kamerų kiek LT kas labai smarkiai aptramde kelių erelius. Man asmeniškai iškart tai super pliusas. kokie mūsų puikūs specialistai mokytojai, gydytojai, dantistai ir pan. Nesuprantu kaip galima įvardinti visą šalį kaip niekam tikusią, kai iš tikrųjų niekam tikusi tik valdžia. O žmonės išradingi, darbštūs ir yra labai daug pozityvių ir sąžiningų profesionalų. Tik žmonės dar nelabai išmoko kovoti už savo teises, protestuoti ar stumti valdžią į kampą.

  • Na jai Jau jūsù tokie puikūs gydytojai gal nenešiotu baltū chalatú su tokiom didelem kišenem lol ….
   Rusū laikais žmones daug geriau gyveno , nes žmones kitokie buvo o ne valdzia .

  • Jo ypač dabar Rusijoj dabar super laikai 🙂 Brigid Kolay-CuCu . Visur pasaulyje viskas brangsta ne tik LT. Jei UK prieš 10m galėjai nusipirkti savaitei maisto tai dabar dienai neužtenka, metro bilietai kainuoja kosmosą.. Norvegijoje atrodo uždirbi daug bet mokesčiai labai greitai viską susirenka ir pan. Dėl chalatų su didelėmis kišenėmis žinoma dar tai vyksta juk nedings ta sovietiskai auklėta karta tik per 25 metus . O jaunoji karta yra didesni perfekcionistai ir manau dažniausias neužsiima tokiais nešvariais reikalais.

 13. Birute Jakucionyte raso kaip yra. Lietuvoj su vaikais gali tik 2 suauge islaikyti 1! Dar turi bobutes diedukai padeti… Nera jokiu normaliu valstybiniu soc. garantiju! Taigi is 3 milijonu 1 isvaziavo…

 14. Mes turėtumėme jusu,Birute,prašyti kad jus sugrįžtumėte.nes Lietuvai jusu reikia.nes Lietuva vystymosi kelyje.Jus kviečia i laidas!Jums duoda balsą!juk tai nuostabu-jus galite formuoti sveika nuomone!yra daug žmonių kurie stengiasi pakeisti Lietuva.kada buna labai sunku,prisimena savo senelius kurie Uz puda grudu ponams dirbdavo nuo ankstaus ryto iki velyvo vakaro,ar savo tevus,kurie gyveno sovietineje visuomeneje ir gal nenusidirbdavo bet praleisdavo eilese prie mesos ir apelsinu.kaime net ir sovietiniais laikais labai daug dirbdavo.

 15. Skaitant jusu,Dainora Tumiene ,pastabas,aisku darosi pavydu del jusu gyvenimo dziaugsmo ir darnos.bet susidaro ispudis kad nesigilinate I politika ar I Aplink jus vykstancius ivykius?

 16. Kažkas mus išmokė, kad viskuo turi būti pasirūpinta, viskas gatava. Kodėl nesinori kovoti, statyti, kurti? Kas gi iš to, kad šaukiame trypčiodami vietoje? Juk, kai vagis įsibrauna į namus, mes nelaukiame, kol jis išeis- metus, du, tris, keturis… Mes imamės priemonių jį išvyti, nubausti. Kuo gi cia kitaip? Keiskime, jei nepatinka. Griaukime, jei galime pastatyti geriau. Keiskimės patys. Pasidžiaukime tautiečių sėkmingumo pavyzdžiais, išdrįskime sustabdyti sukčiaujančius, turėkime kantrybės darant darbus, kuriems užaugti reikia laiko. Ir svarbiausia- ieškokime šviesos savyje, o ne aplinkui, nes išorinis spindesys yra vidinio atspindys.

 17. Nenorinciu gyvent savo tevyneje niekas ir nelaukia. Zmones nori tik gatavo produkto. Nori grizti i sutvarkyta zeme, nieko nedaryti, but tiesiog tos kovos pasekmiu vartotojais. O patys tik stebi is salies, atsipute raso komentaru noveles apie tai, kad iseiviai is dumblo yra geresni uz likusius dumble.
  Brangieji, neaukokite savo gyvenimu ne tai, kad tos Lietuvos sutvarkymui, bet apskritai galvojimui apie tai „nu jus laikykites ten”.

 18. AŠ KARTAIS PASKAITAU RAŠLIAVAS EMIGRANTŲ IR NESUPRANTU.Juk visi pasirenka gyventi ten kur jiems geriau :).Niekas nieko nevarė ir niekas neliepia jūsų čia grįšti.Gyvenkite ten kur jums gerai.Man gerai Lietuvoje :).Aš turiu su vyru tris verslus ir mes viskuo patenkinti.Dabar pradėjau , bendradarbiauti su pasaulinio lygio kompanija, joje dirdama galiu gyventi bet kur , kad tik internetas būtų.Turim keturis vaikus, du iš jų gyvena ne Lietuvoje, man netrukdo niekas su jais bendrauti ir lankyti vieniems kitus.KADA BAIGSIS TIE VERKŠLENIMAI :).Žinau, kad ir užsienyje , ne visiems taip gerai sekasi.PAGALIAU SUPRASKITE, KAD GERĄ GYVENIMĄ GALIMA SUSIKURTI LYGIOJE VIETOJE PATIEMS,NIEKAS UŽ JUS TO NEPADARYS 🙂

 19. Nu ka, mielieji, is daugumos komentaru suprantu, kad jeigu jau turiu proga buti tautos balsas pries naujai renkamus seimo narius, tai tureciau jiems pasakyti: „Gyvenimas Lietuvoje puikus! Visi sotus, laimingi, problemu nera! Tai jus ir toliau darykite seime tai, ka iki siol darete – galvokite tik apie save. Jokiu nusiskundimu tauta neturi. Valio!” Gal jau laikas butu pripazinti, kad problemu Lietuvoje yra, o ne ir vel vaidinti nieko nematanti, tik apie save galvojanti, atsilupusi lietuvi, artistai jus?

 20. Miela Birute, problemų Lietuvoje yra. Ir dar ilgai bus. Yra begalė žmonių kurie tikrai ne iš tų „matančių vien save”, bet jie ir daro tuos mažus kasdienius darbus, rūpinasi savimi, savo artimu ir ne tik. O kaip prie to prisidedate Jūs? Paskutinis jūsų sakinys apie „atsilupusį artistą lietuvį” apie jus pasako daug. Jūs tai jau tikrai galvojate apie „visus” ir jau tikrai ne „apie save”. Sėkmės, Birute, ten kur esate, o mes čia be jūsų jau kaip nors….

 21. Tik norisi pasakyti: gyvenkime draugiskai :). Ir apskritai sveika butu nustoti skirstyti pasauli salimis, kautis del ju sienu, o pradeti zvelgti i viska atviriau ir globaliau – visas pasaulis yra musu, zmonijos, namai. Ir tik gerbdami vieni kitus ir bendradarbiaudami isties galime kazka pakeisti. Tiek energijos issvaistoma gincams, o ji galetu praversti realiai kuriant pokycius…
  Jei kazkam gerai – pasidziaukime, blogai – paguoskime. Bukime zmones vieni kitiems :).

 22. Na Birutele teskiai tu cia. Del vairavimo pritariu, rebiatu labai daug keliuose. Rodyk posuki iki pazaliavimo tada isteriskai zvalgykis kad tik niekas neuzkistu ir tik tada rikiuokis kur tau reikia. Na bet taip visada buvo, tik mes pamirsom. Per ilgai vaziuojam mandagiu vairuotoju apsupti. Bet musu tautieciai jau skleidzia rebiatu vairavimo mena svetur. Kai reikia islaikyti uzsienyje teases, bet juk tie instruktiriai

 23. Tesiu, liezuvis atsiriso😆. Taigi rebiatoms instruktoriai kvailiai vairuoti nemoka, ir varksiukam teisiu neduoda. Pragyvenimo klausimais sunku, zinoma bet kam lengva. Gyvuoja Lietuvoj zmones neblogai. Gyvena kiti ir sunkiau visur taip. Na mazas pavyzdelis. Minimumas Lietuvoj 380€ darbelis vaikui 40€ ( as nesneku dabar apie tai kad truksta darzeliu) na spesiu gal 50€ privaciam. 10-13% Airijoje 1400€ darzelis vaikui 800-900€ mazdaug 60% . Zavu. Daug absurdu visur. Vias pasaulis absurdo teatras ne tik Lietuva. Visi gyvena taip kaip jie nori. Manau be emigrantu piniginiu injekciju Lietuva atrodytu daug blogiau nei dabar. Zinoma nesuprantu kaip gali lietuvis gaudamas minimuma ali gerti kavineje kava uz 2.5€ , kaip gali issilaikyti parduotuve kur vaikiska kepuryte kainuoja 25€ o valanda ant ledo apie €2 . Arba stovejimas Klaipedos centre 0,80€ o kempingas Kaune prie karjero jums kainuos virs 20€ o Latvijoje ant juros kranto tik 5€. Tai va tokie absurdai aplink mus. Kilo mintis padaryti absurdu puslapiuka 😆 oi rastumeme kuo stebetis.

 24. Miela Birute,taip visa tai tiesa,bet juk nepaliekam sergancios mamos tik delto,kad ji serga,o mums tiesiog per sunku,nes gyvenimas vienas ir t.t. . Jei pasveiks- grisiu…nu.

 25. Birute, viską kaip teisingai surašei išskyrus tą dalį apie laukimą. Nereikia laukti, reikia daryti ir tikėti, kad galime pakeisti. Taip, pati esi nemažai padarius Lietuvoje ir Lietuvai, bet reikia nenuleisti rankų. Problemų yra ne tik Lietuvoje, jų yra visur tik gal jos kitokios. Kita vertus tose gerai gyvenančiose šalyse žmonės patys išpuoselėjo savo gyvenimą, jie taip pat praėjo visus tuos etapus kaip ir mes Lietuvoje. Lietuva tik 25 metus laisva ir tikrai daug jau padaryta, dar truputis ir galėsime lygiuotis su kitais. Tačiau, niekas kitas nepadarys už mus. Birute, prašau nevadink mūsų (gyvenančių Lietuvoje) absurdo teatro artistais, kam tas žeminimas, užuot paskatinimas ir padrąsinimas kurti Lietuvą? Ir šviesos tikrai neleisime užgesinti, būkit ramūs 🙂

 26. Perskaičiau ne tik straipsnį, bet ir komentarus po juo. Tiesą sakant, po autorės atsakymų kai kurioms komentatorėms, galvoju, kad ne tokia ji laiminga tose kitose šalyse. Laimingos, saugios moterys taip akių nedraskytų.

   • Neseniai grizome is savaites keliones po Lietuva. Paemiau savo uosvius ir dar kelis vyro giminaicius pamatyti Vilniu, Trakus, pajuri. Jie visi norvegai. Po keliones paklausiau kaip patiko Lietuva. Atsakymas:labai grazi, unikali gamta, architektura, skanus maistas, bet zmones kazkokie suruge, pikti, nelaimingi…

  • Stipri nuomonė…? Tokių stiprių nuomonių kiekvienam kaime ir kiekvienam daigiabutyje po 5 bobutes. Čia buvo užsėsta ant tautinio lietuvių skundimosi arkliuko, kur straipsnio populiarumas garantuotas. „Ale blogai, vaikeli, Lietuvoj gyventi” – lietuvių afirmacija. Tik pažiūrėkit į komentarus – kiek pasekėjų, kiek virkautojų. ATSIBODO. Aš tokių straipsnių parašyčiau į savaitę po vieną – juk gyvendama Lietuvoj, rasčiau daugiau kuo skųstis, nei asmuo, savaitei atvažiavęs. Skųsčiausi gydytojais, kurie prisiuva kojas, išgelbėja susmulkintus paauglius, transpantuoja širdis 2 mėn. vaikams. Skųsčiausi mokytojais, kurie išmoko brolius Vizbarus kurti naujas technologijas, olimpiečiais, kad ne ant sofutės sedėjo, o dirbo ir vis tiek mažai medalių atvežė…Pasiskųsčiau, kad blogu laikmečiu gyvenu – nėr karų, nėr tremčių, žodžiu, ekstrymo nėr. Pasiskųsčiau, kad nei man, nei sutuoktiniui automobilių nėr kur kieme pastatyti (o mamai ir močiutei tokių problemų nebuvo, nes automobilių nieks neturėjo)…..Aš ne akla, matau, kad sistema Lietuvoje traiško padorius ir protingus žmones. Ir būtent todėl galvoju, kad tokie straipsniai yra įžeidimas visiems čia pasilikusiems gyventi. Tokie straipsniai ne viešumai, o dienoraščiui, nes kiekvienam būna sunkių dienų. Pabaigai patarimas tiems, kurie turi kompiuterius, gali susimokėti už internetą, elektrą, mirksta socialiniuose tinkluose, užsigerdami taure vyno, ir galvoja, kad blogai gyvena – pažiūrėkite „Bėgų turgų”. Čia turi būti profilaktinė priemonė nuo to begalinio virkavimo ir išp…dėjimo. Dar pažiūrėkit „Lietuvos garbė”. Patarimas veiksmingas – man savo laiku padėjo.

 27. Lietuvoje švietimo problema ir yra, kad labai didelė dauguma mokinių gali ar negali/ geba ar negeba, vis tiek veržiasi į aukštąsias mokyklas, o kad pabaigę neturės darbo pagal specialybę, nes tiesiog nėra tiek tokių darbo vietų, tai nelabai kas susimasto. Gimnazijų suolus trina tokie, kuriems ten tikrai ne vieta, trukdo normaliems ir gabiems mokytis. Daug šalių profiliuoja anksčiau, kad visiems būtų aišku, kam esi tinkamas, o kam ne. Gal išeitų geras santechnikas ar auto meistras, o ne baigti dėl popieriaus kokius socialinius mokslus… https://www.jakucionyte.lt/?p=1329#comment-5589

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Užsiprenumeruoti naujienlaiškį

You have successfully subscribed to the newsletter

There was an error while trying to send your request. Please try again.

Jakucionyte.lt naudos jūsų pateiktą informaciją siunčiant naujienlaiškius ir su trečiaisiais asmenimis informacija nesidalins.